Uważaj na swoje pieniądze. Oszuści podszywają się pod banki

Oszuści szukają coraz to nowych metod, aby wyłudzić od nas pieniądze. W ostatnim czasie w naszym regionie nasiliły się próby oszukania klientów banku. Niestety, część z nich była skuteczna. Przestępcy dzwonią do nas przedstawiając się jako pracownicy banku i pod pretekstem przedstawienia oferty czy zabezpieczenia naszych pieniędzy zdobywają dostęp do konta, a następnie kradną nasze pieniądze. Policja przestrzega i radzi co zrobić, gdy znajdziemy się w takiej sytuacji.
Kęczanin stracił 18 000 zł.


Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach prowadzą postępowanie mające na celu ustalenie oszustki, która podając się za pracowniczkę banku oszukała mieszkańca Kęt. Mężczyzna stracił 18 000, jednakże zdołał zablokować kredyt w wysokości 80 000 złotych, na który już złożono wniosek.
16 stycznia do 47-letniego mieszkańca Kęt zadzwoniła kobieta, która oświadczyła, że jest pracowniczką banku. Przekazała informację, że na jego konto włamali się hakerzy i próbują zaciągnąć kredyt na 80 000 złotych. Jak oświadczyła specjaliści banku zorientowali się, że to hakerzy jednakże teraz on musi przelać oszczędności na konto bezpieczne. W tym celu zostanie mu podesłany link w który ma kliknąć. Oszustka poleciła również, aby na swojej komórce zainstalował aplikację AnyDesk. Mężczyzna wykonał polecenia kobiety. Nie wiedział o tym, że w ten sposób umożliwia oszustom zdalny dostęp do swojego telefonu, a więc i możliwość logowania się do konta bankowego. Oszuści dysponując tymi danymi wykonali operację bankową przelewając z konta pokrzywdzonego 18 000 tysięcy złotych. Próbowali również zaciągnąć kredyt w kwocie 80 tysięcy złotych, jednakże wtedy mężczyzna się zorientował i zdążył zablokować przelew środków pieniężnych.

Opisana sytuacja to nie jedyny przypadek z ostatnich kilku tygodni. W grudniu oszuści okradli w podobny sposób klienta jednego z banków w naszym regionie na prawie 100 tysięcy złotych. Co ważne, ofiarami oszustów padają nie tylko osoby starsze, nie mające obycia z bankowością elektroniczną. Często są to ludzie, którzy biegle posługują się komputerem i komórką, mają spore doświadczenie w bankowości elektronicznej i obsłudze aplikacji mobilnych. Podkreślają, że oszuści są bardzo wiarygodni i dobrze przygotowani. Niejednokrotnie posiadają unikalne dane na temat naszych oszczędności i transakcji z bankiem. Dzieje się tak dlatego, że podczas rozmowy świetnie wykorzystują podawane przez nas informacje. Niejednokrotnie też, korzystając z przekazanych przez nas danych, przejmują kontrolę nad naszą aplikacją mobilną i w rozmowie wykorzystują dane tam znalezione. Jedna z oszukanych przekazała nam, że podczas rozmowy podający się za pracownika banku oszust, aby się uwiarygodnić, podał jej numer telefonu, pod który można zadzwonić, aby upewnić się czy rzeczywiście jest pracownikiem banku. Numer podobny był do bankowego, jednak po drugiej stronie słuchawki znalazł się wspólnik oszusta. Ofiara oszustów zorientowała się w tym jednak dopiero po utracie pieniędzy.

Policjanci apelują o ostrożność. Oszuści wykorzystują różne sposoby, aby dostać się do pieniędzy zgromadzonych na kontach bankowych. W chwili, gdy na telefon dzwoni osoba podająca się za pracownika banku informująca, że konto zostało przejęte przez hakerów, którzy próbują skraść pieniądze lub zaciągnąć na nas kredyt, każdą taką wiadomość należy traktować jako próbę oszustwa.
Wtedy najlepiej rozłączyć się i samemu zadzwonić na infolinię banku lub pojechać do placówki bankowej, w celu powiadomienia o otrzymanej informacji. Tylko tak upewnimy się, że oszczędności nie są zagrożone. Należy pamiętać, aby w takich okolicznościach nie klikać w podesłane linki oraz nie instalować żadnych aplikacji, tylko od razu wykonać telefon do swojego banku, najlepiej – jeśli takiego mamy – do swojego opiekuna, którego osobiście znamy.

– Działajmy razem. Wystarczy wiedza o sposobach, którymi posługują się oszuści, aby uniknąć kradzieży pieniędzy z konta – podkreślają policjanci. Każda osoba świadoma zagrożenia może pomóc w walce z oszustami. Wystarczy przekazać to ostrzeżenie swojej rodzinie i znajomym, dzięki temu w porę zorientują się o próbie oszustwa i nie stracą pieniędzy.

Opracowano na podstawie materiałów Policji, foto: Policja