Pięć lat Wójta Szymona Dumana

Drodzy Mieszkańcy,
pięć lat temu obdarzyliście mnie zaufaniem, wybierając na Wójta naszej Gminy. Praca na rzecz samorządu Gminy Stryszów to ogromny zaszczyt i zobowiązanie. Każdego dnia staram się pokazać, że dokonaliście dobrego wyboru, a całą swoją energię poświęcam na pracę dla naszej społeczności. Przyznam, że sprawia mi to ogromną radość i satysfakcję, a wiemy, że gdy kocha się to, co robi -człowiek dostaje skrzydeł. Pewnie nie raz zauważacie Państwo, na spotkaniach czy na FB, że energii i motywacji mam aż nadto. Tę energię czerpię od Was drodzy Mieszkańcy — widząc Wasze zadowolenie czy uśmiech, spotykając się przy okazji kolejnych inwestycji, rozmawiając z Wami i wsłuchując się w Wasze sugestie. Za to wszystko chcę Wam serdecznie podziękować. Nisko kłaniam się tym, których spotykam na tej drodze, którzy wspierają mnie w realizacji ambitnych celów, jakie postawiłem przed sobą na początku tej drogi.
Te mijające 5 lat to bardzo intensywny okres dla naszej gminy. Wykorzystaliśmy go bardzo dobrze. Patrząc na bilans pozyskanych środków, zrealizowanych i rozpoczętych inwestycji — możemy być dumni. Rozwijamy się, jednocześnie mając bardzo wielu przyjaciół i partnerów, współpracując z różnymi środowiskami i dostrzegając to, co nas łączy.
Pragnę podkreślić, że dla mnie najważniejsza jest wiarygodność składanych obietnic – coś, co według wielu osób stanowi nowość w dotychczasowej polityce gminnej. Z ogromnym zaangażowaniem realizujemy wcześniej zapowiedziane zadania. Dotrzymywanie danego słowa jest dla mnie oczywistym priorytetem. Zwracam na to uwagę, bo wiemy, że nie było to powszechną praktyką w poprzednich kadencjach.
Sukces nie byłby możliwy bez pracy zespołowej, dlatego chciałbym zaznaczyć, że udało nam się zbudować zespół złożony z wykwalifikowanych specjalistów, potrafiących skutecznie realizować ambitne plany i ubiegać się o środki zewnętrzne. Serdeczne dziękuję moim współpracownikom: urzędnikom, radnym oraz przedstawicielom instytucji państwowych i samorządowych. To dzięki Waszemu profesjonalizmowi osiągamy cele i realizujemy trudne inicjatywy, przyczyniając się do rozwoju naszej wspaniałej gminy.

Ostatnie pięć lat to czas pełen wyzwań, w tym okres pandemii. Podjęliśmy się tych wyzwań z pełną odpowiedzialnością, dbając o mądrość podejmowanych decyzji.

Jeszcze raz dziękuję za Państwa zaufanie, cenne wskazówki oraz wsparcie w trudnych chwilach, które też się pojawiały.
Jesteśmy na dobrej drodze do dalszego rozwoju. Nasza determinacja sprawia, że jesteśmy liderem regionu w pozyskiwaniu środków na projekty związane z infrastrukturą drogową, środowiskową, edukacyjną, kulturalną oraz sportową. Dbamy o ochronę zdrowia, metamorfoza ośrodka zdrowia jest tego przykładem. Robimy to dla nas, naszej społeczności, naszych bliskich, naszych dzieci. Te dotychczasowe sukcesy motywują do dalszej, wytężonej, sumiennej pracy, którą gwarantujemy, a ja Państwu obiecuję.
Jestem przekonany, że korzystając z ogromnego potencjału, jaki mamy-RAZEM MOŻEMY JESZCZE WIĘCEJ
Ostatnie chwile roku to czas, w którym zaczynamy snuć rozległe plany i cele na kolejny rok. To okres, kiedy przyglądamy się naszemu życiu i postanawiamy, co chcielibyśmy usprawnić. Warto w tym czasie zatrzymać się na moment, docenić nasze wysiłki i zastanowić się, ile z postawionych wcześniej zadań udało się zrealizować.

Dla naszego samorządu rok 2023 przyniósł szereg kluczowych inwestycji, programy takie jak Polski Ład, Program Inwestycji Strategicznych, Fundusz Rozwoju Dróg oraz Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych miały w tej materii ogromne znaczenie. Pozyskane fundusze umożliwiły nadrobienie zaległości w obszarze infrastruktury, który wcześniej pozostawał zaniedbany z braku środków. Dzięki nim kontynuujemy proces trafnych inwestycji, mając dostęp do znacznych dotacji, co pozwoliło na kompleksowe realizowanie zadań inwestycyjnych zamiast przeciągania ich w nieskończoność. Był to czas, kiedy mogliśmy zrealizować zadania, które wcześniej pozostawały tylko w sferze marzeń. Modernizacja dróg, szkół — to tylko kilka przykładów korzyści, jakie udało się osiągnąć dzięki tym programom.

Obecnie nasza gmina rozwija się dynamicznie, stając się miejscem atrakcyjnym do życia, oferującym wysoką jakość usług oraz atrakcyjne perspektywy inwestycyjne. Liczymy na rozwój turystyki jako kolejnego mocnego filara naszego regionu, a kontynuowane inwestycje mają znaczący wkład w ten proces. Wielokrotnie powtarzam, że najważniejsze jest zaspokajanie podstawowych potrzeb mieszkańców, ale my działamy dwutorowo. Rozwój turystyki i infrastruktury okołoturystycznej to nowe miejsca pracy, inwestorzy i nowe możliwości dla całej gminy. Gmina Stryszów – gminą turystyczną, to wbrew pozorom nie tak odległa wizja.
Mijający rok ukazał nam, że podążamy drogą rozwoju i trafiamy we właściwe tory. Mam głęboką pewność, że nadchodzący czas będzie przynosił zdecydowane wzrost pod względem inwestycji, co bez wątpienia przełoży się na lepszą jakość życia nas wszystkich.
W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia pragnę złożyć serdeczne życzenia zdrowia i szczęścia wszystkim mieszkańcom. Niech ten czas będą okazją do spokojnego bezpiecznego wypoczynku w gronie najbliższych, a radość z dawania i otrzymywania towarzyszy nam wszystkim.
Boże Narodzenie to symbol spełnionej nadziei, ale i czas oczekiwania. To okazja do odpoczynku od codziennych obowiązków, radość z prezentów i wdzięczność za osiągnięcia minionego roku. Mam głęboką pewność, że Nowy Rok niesie ze sobą nowe perspektywy i nadzieje. Warto dzielić się optymizmem z bliskimi, życząc im wszystkiego, co najlepsze. Życzę, aby Narodzony Chrystus wlał w nasze serca wiarę, nadzieję i miłość — wartości niezwykle ważne w dzisiejszym świecie. Zachęcam do życzliwości i dbania o dobre relacje w naszych rodzinach.
Niech rok 2024 stanie się jedynie wstępem do dalszego rozwoju naszej gminy, przynosząc nowe możliwości i pomyślność dla wszystkich mieszkańców!

Szymon Duman
Wójt Gminy Stryszów