Wadowice: 500 zł na szkolną wyprawkę

Samorząd Wadowic po raz drugi postanowił przeznaczyć 1,5 miliona złotych na bon edukacyjny. Przysługuje on wszystkim dzieciom uczęszczające do szkoły podstawowej i zamieszkującym na terenie gminy. Wydany może zostać na zajęcia dodatkowe. Gmina Wadowice jako jedyna w Polsce wprowadziła takie rozwiązanie.


Gmina Wadowice przeznaczyła na realizację bonu ponad 1,5 mln zł z tegorocznego budżetu. Decyzja dotycząca świadczenia została podjęta na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Wadowice, jako jedyna w Polsce zdecydowała się na tego typu program.

Wadowicki Bon Edukacyjny ma być pomocą dla rodziców w pokryciu kosztów poniesionych za zajęcia dodatkowe dla swoich pociech. Każde dziecko uczęszczające do szkoły podstawowej i zamieszkujące na terenie gminy Wadowice otrzyma jednorazowe wsparcie w wysokości 500 zł. Bon będzie przysługiwał niezależnie od wysokości dochodów jednemu z rodziców dziecka, który jako pierwszy złożył wniosek. Świadczenie to w żaden sposób nie jest opodatkowane. Wynika to bezpośrednio z ustawy o podatku dochodowym, która zwalnia z opodatkowania wszystkie świadczenia wypłacane na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Pierwsze pieniądze będą wypłacane już we wrześniu, kiedy wydatki na zajęcia pozalekcyjne są największe.
– Czy to będą korepetycje, zajęcia sportowe, artystyczne, rehabilitacyjne itp. to zależy od rodziców i ich dzieci. Urząd nie weryfikuje tych wydatków – mówi burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Wadowicki bon edukacyjny realizowany jest w tym roku po raz drugi. W zeszłym roku bon cieszył się ogromnym zainteresowaniem, trafił do 2 721 uczniów z gminy Wadowice, co kosztowało gminę 1 360 500 złotych.

Wnioski można składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wadowicach od 18 września.
Przypomnijmy, że uczniom, nie tylko tym z Wadowic, przysługuje 300 zł w ramach rządowego programu Dobry Start. Aby otrzymać świadczenie należy złożyć stosowny wniosek do ZUS-u do 30 listopada. Dodatkowe 100 zł mogą otrzymać uczniowie z rodzin, którym przyznano zasiłek rodzinny. Termin składania wniosków w tym przypadku mija 31 października, a kierować należy je do gminnej instytucji zajmującej się zasiłkami rodzinnymi.