Nasze szkoły w prestiżowym rankingu „Perspektyw”

Miesięcznik „Perspektywy” już po raz 25. opublikował ranking liceów i techników. To najbardziej prestiżowe zestawienie szkół średnich w kraju. Ponownie najlepszą szkołą naszego regionu zostało wadowickie I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Wadowity. Najlepsze technikum Małopolski Zachodniej także znajduje się w Wadowicach. Jest nim Technikum nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera.

„Wadowita” wśród liceów
Popularny „Wadowita” znalazł się na 10 miejscu w województwie. Lepsze były tylko licea krakowskie oraz i III LO im. Adama Mickiewicza w Tarnowie, które uplasowało się tuż przed naszym liceum. 116 w kraju. W rankingu krajowym LO im. Marcina Wadowity zajęło 116 miejsce.
W drugiej setce krajowego zestawienia liceów (na 161 miejscu) znalazło się też Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. St. Konarskiego w Oświęcimiu, które tym samym otrzymało – podobnie jak „Wadowita”, tytuł „złotej szkoły”. W Małopolsce popularny „Konar” jest 14 (awans z 20 miejsca w zeszłym roku). W pierwszej pięćsetce polskich liceów znalazło się jeszcze LO im. St. Wyspiańskiego z Kęt (417 w kraju, 40 w województwie). Dało to kęckiej placówce tytuł „srebrnej szkoły”.
W zestawieniu tysiąca najlepszych liceów w kraju znalazły się jeszcze: Niepubliczne LO Fundacji Królowej Św. Jadwigi w Kętach (61 w województwie i 684 w kraju), III LO im. J. Tischnera w Wadowicach (odpowiednio 65 i 727), LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Andrychowie (68 i 787), Salezjańskie Publiczne LO w Oświęcimiu (73 i 904) oraz LO nr II w Powiatowym Zespole Szkół nr 9 w Kętach (90 i 961).

Dobre technika
Wśród techników tytuł najlepszej szkoły regionu utrzymało Technikum nr 2 im. ks. prof. J.Tischnera w Wadowicach. Szkoła zajęła wysokie 63. miejsce w kraju i 11 w Małopolsce.
Po słabszym zeszłorocznym wyniku (7 miejsce w Małopolsce Zachodniej) drugie miejsce w regionie zajęło Technikum nr 1 przy CKZiU nr 2 w Wadowicach. Szkoła, zajęła 29 miejsce w regionie i 198 w kraju. Oba wymienione technika otrzymały tytuł „złotych szkół”.

Regionalne podium uzupełnia Salezjańskie Publiczne Technikum w Oświęcimiu, które jest 35. placówką tego typu w województwie i 235 w kraju. Niewiele mniej punktów w rankingu „Perspektyw” zajęły kolejne technika z naszego regionu: Technikum nr 3 w Oświęcimiu (37 w Małopolsce i 245 w kraju), Technikum im. prof. T. Kotarbińskiego w CKZiU w Andrychowie (odpowiednio 40 i 270) oraz Technikum w Powiatowym Zespole Szkół nr 10 w Kętach (46 i 322). Wszystkie te placówki zdobyły tytuły „srebrnych szkół”.

Jak powstał ranking?
Kryteria Rankingu Liceów 2023 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2023 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
jar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *