Drewniany kościół w Jawiszowicach

Zapraszamy do odwiedzenia kolejnej perełki drewnianej architektury sakralnej w naszym regionie: kościoła świętego Marcina w Jawiszowicach.

Świątynie w obecnym kształcie zbudowano w 1692 r. na miejscu spalonego wcześniejszego kościoła z 1511 r. Kościół ma konstrukcję zrębową, jest jednonawowy. Pokryty jest gontem. Kościół otoczony jest zamkniętymi podcieniami, które w dawnych wiekach służyły za schronienie wiernym przybyłym z odległych miejsc na niedzielną mszę już dzień wcześniej (stąd potoczna nazwa podcieni – soboty).

We wnętrzu znajdują się trzy ołtarze. Ołtarz główny pochodzi z ok. 1700 r., natomiast neogotyckie ołtarze boczne wykonano w XIX w. Warto też zwrócić uwagę na belkę tęczową pomiędzy nawą i prezbiterium, na której umieszczony jest barokowy krucyfiks oraz posągi.
Najstarszym elementem wyposażenia kościoła jest – znajdująca się w prezbiterium – pieta wykonana około 1370 roku. Zabytek zachował się do naszych czasów w przydrożnej kapliczce na Olszynach, jednak po odkryciu jego wartości przez naukowców, został zabezpieczony i przeniesiony do wnętrza kościoła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *