Klasztor Reformatów w Kętach

Kęty są miastem wyjątkowo bogatym w zabytki sakralne. Tym razem uwagę zwracamy na klasztor Reformatów zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku.
Inicjatorem budowy klasztoru chorąży krakowski i żołnierz chorągwi husarskiej Andrzej z Żydowa Żydowski. Celem jego przedsięwzięcia była w dużej mierze walka z popularnym w tej okolicy kalwinizmem. Kościół został konsekrowany 4 października 1714.


Zarówno klasztor jak i kościół są wybudowane w stylu zbliżonym do baroku. Zwiedzanie warto zacząć już od placu, na którym usytuowano stacje drogi krzyżowej. Uwagę zwraca też kaplica św. Dydaka. Została ona dobudowana w 1901 roku. Wewnątrz niej znajdują się freski przedstawiające św. Franciszka, który dostępuje łaski odpustu zupełnego, zwanego popularnie odpustem porcjunkuli. Kaplica ta jest miejscem szczególnym, gdyż co roku przybywają do niej wierni z Kęt i okolic w celu uzyskania odpustu.
We wnętrzu warto zwrócić uwagę na ołtarz, który usytuowany jest nietypowo – w środku prezbiterium. Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest Pieta z I połowy XV wieku, nieznanego autora. Rzeźba jest polichromowana, częściowo zniszczona. Innym unikatem jest płaskorzeźba, na której przedstawiono ukrzyżowanie. Datuje się ją na I połowę XVII wieku.