Ilu nas jest?
Na koniec 2025 roku w naszym regionie (powiaty oświęcimski i wadowicki) mieszkało 303 198 osób. To o ponad 10 tysięcy mniej niż w roku 2019. Przez ostatnie 2 lata nasze powiaty „skurczyły się” o 2 690 osób. Największą gminą regionu pozostaje Andrychów, a największymi miastami: Oświęcim i Andrychów. Z kolei najmniejszymi jednostkami samorządu w naszym regionie są gminy Polanka Wielka i Mucharz.
Powiększa się różnica w liczbie mieszkańców powiatów wadowickiego i oświęcimskiego. W tym pierwszym mieszkały na koniec 2025 roku 156 502 osoby, zaś w oświęcimskim – 146 696. W ostatnich dwóch latach liczba mieszkańców zmniejszyła się o 971 osób w powiecie wadowickim i 1719 w oświęcimskim.
Większość na naszym terenie stanowią kobiety, których jest 155 436, przy 147 762 mężczyznach. Największy odsetek kobiet mieszka w Oświęcimiu, gdzie pań jest aż o 1999 więcej niż mężczyzn (52,86%). Jedyną gminą, gdzie większość stanowią mężczyźni jest Wieprz (różnica wynosi 122).

Zdecydowanie szybciej maleje liczba mieszkańców miast. W Oświęcimiu w ciągu ostatnich 2 lat populacja zmniejszyła się aż o 572 osoby. Sporo mieszkańców ubyło też w Wadowicach (448) i Andrychowie (444). Liczba ludności tego pierwszego miasta na koniec 2025 roku spadła poniżej 17 tysięcy (16 748). Warto zaznaczyć, że w sołectwach gminy Wadowice mieszkańców nieznacznie przybyło (o 23). Mniej mieszkańców straciły Kęty (250), przez co umocniły się na trzecim miejscu w naszym regionie zbliżając się do drugiego Andrychowa.
Najmniejszymi miastami regionu pozostają Kalwaria Zebrzydowska (4 233 mieszkańców) i Zator (3 538).

Wśród gmin prym wiedzie Andrychów (w skład gminy wchodzi miasto oraz 7 sołectw) będący jedyną jednostką samorządu w naszym regionie liczącą ponad 40 tysięcy mieszkańców (dokładnie 41 472).
Wśród gmin wiejskich największa jest gmina Oświęcim (13 sołectw wokół miasta Oświęcim) licząca 18 897 mieszkańców, której populacja w ciągu ostatnich dwóch lat jednak nieznacznie spadła (o 90 osób). Druga jest gmina Wieprz (12 864). Tutaj liczba mieszkańców zwiększyła się o 101 osób. Przyrost zanotowały jeszcze Brzeźnica (o 40, do 10 873 mieszkańców) i Tomice (o 98, do 8339).
Jarosław Zięba
Dane za Głównym Urzędem Statystycznym, stan na dzień 31.12.2025.
