Poruszająca poezja Zofii Posmysz z mroków tragicznej przeszłości

W auli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu w ramach „Poranka z poezją Zofii Posmysz” poruszające do głębi wiersze byłej więźniarki Auschwitz, pisarki, scenarzystki filmowej i autorki niezliczonych audycji radiowych, czytali zaproszeni goście, wśród nich wicestarosta Teresa Jankowska, oraz nauczyciele i uczniowie Ośrodka. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.

Zmarła w 2022 r. w wieku 99 lat Zofia Posmysz spoczęła na cmentarzu komunalnym w Oświęcimiu. Dwa lata przed śmiercią została patronką powiatowej placówki. – Serdecznie witam Państwa na dzisiejszym, pierwszym, mam nadzieję z cyklu spotkań, poświęconych twórczości osoby niezwykłej, która mimo cierpień i ogromu tragicznych doświadczeń pozostała pełną ciepła i empatii, kochającą ludzi i życie kobietą. Z wielką radością i wdzięcznością za objęcie nas swoim sercem wspominamy dziś panią Zofię Posmysz i celebrujemy pamięć o niej – powiedziała Urszula Matwiejczyk, dyrektorka SOSW w Oświęcimiu.
5 lutego do wspólnego czytania poezji dyrekcja SOSW zaprosiła osoby, dla których ośrodek jak i pamięć o jego patronce są ważne i wyjątkowe. Obecni byli m.in. wicestarosta Teresa Jankowska, naczelniczka wydziału edukacji starostwa Monika Stalica, Andrzej Kacorzyk, wicedyrektor Muzeum Auschwitz, Wojciech Płosa, kierownik archiwum w Muzeum Auschwitz, Jadwiga Dąbrowska, emerytowana pracowniczka Biura Informacji o Byłych Więźniach, ks. Manfred Deselaers, wiceprezes Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, Joanna Klęczar-Deodat, dyr. MDSM w Oświęcimiu, Barbara Daczyńska, koordynatorka w MDSM, Leszek Szuster, wieloletni dyrektor MDSM, radny powiatowy i przyjaciel śp. Zofii Posmysz. Obecni byli także uczniowie z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 5 w Oświęcimiu.

Kilkanaście lat temu Zofia Posmysz przekazała Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu zeszyt z wierszami pisanymi w obozie. Ta niezwykła pamiątka trafiła do archiwum placówki dzięki pomocy pracowników Biura ds. współpracy z byłymi więźniami.

Skany utworów z tego cennego zeszytu można było zobaczyć na wielkiej grafice w głębi sceny przysłuchując się gościom oraz nauczycielom i podopiecznym SOSW czytającym poezję Zofii Posmysz. Podczas uroczystości zaśpiewała Lena Krakowczyk, utalentowana wokalistka młodego pokolenia, na co dzień uczennica powiatowego „Konara”.

Poranek z poezją Zofii Posmysz pt. „Ocalić od zapomnienia” zorganizowano w ramach upamiętnienia 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau. O oprawę muzyczną zadbał zespół pod przewodnictwem Moniki Stawowy. Katarzyna Wojciechowska zagrała na pianinie „Kołysankę” Adama Kopycińskiego z 1941 roku, a towarzyszyli jej Marek Graboń na gitarze i Marcin Gębala na perkusji. Nad przebiegiem uroczystości czuwały Elżbieta Burblis i Anna Kupiec.
Wydarzenie odbyło się we współpracy z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.