Muzyka to uniwersalny język, który przekracza granice

To było niezwykłe wydarzenie muzyczne! W niedzielny wieczór 26 stycznia w koncercie upamiętniającym 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau na jednej scenie wspólnie wystąpiły Dachauer Jugendsinfonieorchester i Orkiestra Smyczkowa Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Szymanowskiego w Oświęcimiu.

– Dzisiejszy koncert jest efektem porozumienia o współpracy pomiędzy Powiatem Oświęcimskim i Powiatem Dachau podpisanego 8 sierpnia 2015 roku. Partnerstwo to miało swój początek we współpracy artystów z obu regionów i jest pięknym przykładem, jak kultura i sztuka mogą budować mosty porozumienia ponad podziałami i trudną historią. Pokazała ona, że sztuka ma niezwykłą moc jednoczenia ludzi, przekraczania granic narodowych, językowych czy historycznych, i tworzenia przestrzeni dla dialogu – powiedział starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.
Melomani usłyszeli m.in. prawykonanie utworu Piotra Pudełko „NIEakceptacja”, który upamiętnia ofiary największej fabryki śmierci – KL Auschwitz-Birkenau. Starosta podkreślił, że przykład tej artystycznej współpracy jest dowodem na to, że nawet w cieniu trudnej przeszłości można odnaleźć drogę do porozumienia. Stanowi to inspirację dla innych społeczności, pokazując, że wspólne działania w obszarze kultury mogą być początkiem długotrwałych, wartościowych partnerstw.

– Koncert w wykonaniu połączonych orkiestr młodzieżowych z Oświęcimia i Dachau jest kontynuacją tych artystycznych więzi. Stanowi symbol tego, co piękne i ważne – współpracy, przyjaźni oraz wspólnego budowania przyszłości na fundamentach pamięci i wzajemnego szacunku. Dachau i Oświęcim – dwa miasta naznaczone historią, dziś wspólnie tworzą przestrzeń dla dialogu, sztuki i porozumienia – dodał włodarz Powiatu.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.