Wojewódzkie święto rolników

Polanka Wielka była gospodarzem tegorocznych, XXVI Dożynek Województwa Małopolskiego. Dla rolników to był dzień radosnego świętowania, celebrowania najpiękniejszych tradycji i uroczystego podziękowania za plony.

Gospodarzami obchodów, które odbyły się na terenie Dworskiego Parku Rekreacyjnego byli marszałek Łukasz Smółka i wójt gminy Polanka Wielka Grzegorz Gałgan, natomiast starostami dożynek – Iwona i Daniel Gałganowie, rolnicy z Polanki Wielkiej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą polową w intencji rolników, którą sprawował ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. Następnie rozpoczął się tradycyjny obrzęd dożynkowy, podczas którego starostowie dożynek wręczyli marszałkowi Łukaszowi Smółce i wójtowi Grzegorzowi Gałganowi bochenki chleba, aby później wspólnie częstować nimi wszystkich zaproszonych gości.

– Bardzo się cieszę, że dożynki wojewódzkie stanowią miejsce integracji. Dowodem tego jest obecność prawie pięćdziesięciu grup wieńcowych, które przyjechały dzisiaj z różnych części naszego województwa, aby wspólnie dziękować za tegoroczne plony i zbiory – mówił marszałek Łukasz Smółka.

Nie zabrakło konkursu na najpiękniejszy wieniec żniwny, którego celem jest kultywowanie tradycji, budowanie tożsamości regionalnej i zacieśnianie więzi wspólnotowej. W konkursie wzięły udział 44 grupy wieńcowe, które przygotowały 30 wieńców tradycyjnych i 14 współczesnych. W kategorii wieńca współczesnego I miejsce zajął wieniec przygotowany przez Sołectwo Brzezówka z gminy Szczucin, a w kategorii wieńca tradycyjnego zwyciężył wieniec przygotowany przez Sołectwo Poręba Radlna z gminy Tarnów. Obie Grupy Wieńcowe otrzymały nagrodę w wysokości 2 tys. złotych. Ponadto wieniec z Poręby Radlnej będzie reprezentował województwo małopolskie na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie.

Podczas części artystycznej zaprezentowały się Zespół Pieśni i Tańca „Bratkowie” z Monowic, który wykonał polkę i krakowiaka oraz Reprezentacyjny Zespól Pieśni i Tańca miasta Oświęcim „Hajduki” w suicie sądeckiej.

Na placu dożynkowym swoje stoiska przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalni producenci i przedsiębiorcy, a także instytucje i organizacje działające na terenie województwa.