Nowe spojrzenie na usługi społeczne. Centrum Usług Społecznych zastąpi MOPS

W Oświęcimiu zmieni się zupełnie podejście do usług społecznych. Włodarzom miasta zależy na tym, aby każdy oświęcimianin niezależnie od wieku czy sytuacji życiowej miał możliwość korzystania ze wsparcia i wysokiej jakości usług.

Dlatego mają być bardziej dostosowane do oczekiwań mieszkańców. Jakiego wsparcia spodziewają się oświęcimianie, będzie wiadomo po przeprowadzeniu diagnozy potrzeb. Udzielać go będzie Centrum Usług Społecznych, które powstanie na bazie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zgodnie z przyjętym harmonogramem Centrum Usług Społecznych ma ruszyć w drugiej połowie przyszłego roku. Oświęcim pozyskał na ten cel 4,9 mln zł z funduszy europejskich i z budżetu państwa. Cały projekt opiewa na nieco ponad 5,1 mln zł.

Oświęcim jest jedną z 11 gmin Małopolski, które przystąpiły do tego przedsięwzięcia. Pierwsze miesiące realizacji projektu zostaną poświęcone na pogłębioną diagnozę potrzeb mieszkańców oraz opracowanie planu rozwoju usług. Rozpoczęcie funkcjonowania Centrum Usług Społecznych planowane jest na drugą połowę przyszłego roku.

– To ogromna zmiana w podejściu do usług społecznych i ich jakości. Dzisiejszym wyzwaniem, przed którym stoimy są osoby niesamodzielne, starzejące się społeczeństwo, nowe potrzeby osób niepełnosprawnych czy rodzin, które chcą wychowywać dzieci i pracować. Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej powoli przechodzą do historii, a w ich miejsce pojawiają się Centra Usług Społecznych, które w jednym miejscu będą udzielać więcej spersonalizowanych usług – podkreśla zastępca prezydenta Oświęcimia Krzysztof Kania. Wspomina też, że w ostatnim czasie odwiedził takie centra, które już działają w kilku miastach.
Zakres świadczonych usług będzie obejmował między innymi opiekę wytchnieniową, asystenta osoby niepełnosprawnej i seniora, usługi sąsiedzkie. Będą także usługi zdrowotne, jak rehabilitacja domowa, wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, pomoc psychologiczna, prawna czy nawet warsztaty ruchowe. Ważnym aspektem działalności będzie też wsparcie rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych. – Odpowiedź na pytanie, na jakie usługi jest zapotrzebowanie w Oświęcimiu i w jakiem kierunku powinniśmy je rozwijać da nam diagnoza, której opracowanie wkrótce zlecimy – wyjaśnia.

Projekt przygotował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznych. Rolę lidera będzie pełnił Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.