Samorządowe rozstrzygnięcia
Nowa koalicja i zarząd powiatu wadowickiego, zmiana burmistrzów w Andrychowie, Zatorze i Kalwarii Zebrzydowskiej oraz wójtów w Mucharzu, Lanckoronie i Spytkowicach to najważniejsze zmiany jakie zaszły w wyniku wyborów samorządowych w naszym regionie.
Zmiany w powiecie wadowickim
Choć Prawo i Sprawiedliwość ponownie wygrało wybory w Powiecie Wadowickim uzyskując 32,44% głosów (11 radnych), nie będzie w tej kadencji rządziło. To pierwszy taki przypadek w powiecie wadowickim od powstania tej partii. Wszystko za sprawą umowy zawartej pomiędzy pozostałymi komitetami, które mają swoich przedstawicieli w Radzie Powiatu. Koalicję zawiązała Wspólnota Samorządowa, z list które startowali członkowie i sympatycy Platformy Obywatelskiej (6 radnych), Trzecia Droga (6 radnych) oraz 2 radnych komitetu Razem dla Powiatu Wadowickiego. Ten ostatni komitet, zawiązany m. in. przez ustępującego starostę Eugeniusza Kurdasa (nie został radnym nowej kadencji) podzielił się. Nową koalicję poparli Mirosław Sordyl oraz Michał Chrząszcz, natomiast nie przystąpili do niej Grażyna Stuglik-Nizio i Łukasz Brózda.
I właśnie dwoje członków komitetu Razem dla Powiatu Wadowickiego zgłoszonych zostało na funkcję starosty podczas pierwszej sesji Rady Powiatu. Zgodnie z zawartą umową starostą został Mirosław Sordyl, którego w tajnym głosowaniu poparło 15 radnych. Na zgłoszoną przez PiS Grażynę Stuglik-Nizio oddano 12 głosów.
Nowy starosta pochodzi z Frydrychowic, na 59 lat. Przez ostatnie 5 lat był członkiem zarządu powiatu. Wcześniej był radnym gminy Wieprz, pełnił też funkcję przewodniczącego Rady Gminy Wieprz.
Wicestarostą wybrany został Wojciech Polak z Trzeciej Drogi. To także doświadczony samorządowiec, w poprzedniej kadencji był wiceburmistrzem Andrychowa. Etatowym członkiem zarządu będzie Sebastian Mlak ze Wspólnoty Samorządowej. W połowie kadencji wicestarosta Polak oraz Mlak zamienią się funkcjami.
Nieetatowymi członkami zarządu powiatu zostali ponadto Mirosław Szatan (Trzecia Droga) i Jacek Jończyk (Wspólnota Samorządowa).
Przewodniczącym Rady Powiatu został Józef Łasak (Wspólnota Samorządowa), a wiceprzewodniczącymi Michał Chrząszcz (Razem dla Powiatu) i Ireneusz Kowalczyk (Trzecia Droga).
Kontynuacja w powiecie oświęcimskim
Zdecydowanie mniej zmian zaszło w Powiecie Oświęcimskim. Tutaj starostą pozostał Andrzej Skrzypiński z Koalicji Obywatelskiej. W zarządzie powiatu nastąpiły jednak pewne roszady. Wynikają one z faktu, że do koalicji rządzącej powiatem nie wszedł komitet KOS 2018, który w wyborach uzyskał zaledwie 2 mandaty. Wicestarostą nie będzie więc w nowej kadencji Paweł Kobielusz z tego ugrupowania. Większość (15 na 27 radnych) stworzyły Koalicja Obywatelska (11 radnych) i Porozumienie Samorządowe Powiatu Oświęcimskiego (4 radnych). Na podstawie zawartej umowy do zarządu powiatu, oprócz starosty Skrzypińskiego, weszli: Teresa Jankowska jako wicestarosta, Jerzy Mieszczak jako etatowy członek zarządu (oboje Porozumienie Samorządowe) oraz Małgorzata Kotapka i Wojciech Kajdas (oboje Koalicja Obywatelska).
Nowi burmistrzowie w Andrychowie, Kalwarii i Zatorze
Nowych burmistrzów mają 3 miasta naszego regionu. Najbardziej wyrównana walka toczyła się w Andrychowie, gdzie pełniąca w poprzedniej kadencji funkcję wicestarosty wadowickiego Beata Smolec rywalizowała z dotychczasowym burmistrzem Tomaszem Żakiem. Ostatecznie mieszkańcy gminy Andrychów zdecydowali, że w fotelu burmistrza przez najbliższe 5 lat zasiądzie Beata Smolec. Uzyskała ona w drugiej turze 7165 głosów, zaledwie o 89 więcej niż jej konkurent.
W Kalwarii Zebrzydowskiej 51-letni Tadeusz Stela pokonał rządzącego gminą od roku 1990 (z przerwą w latach 2010-2014) Augustyna Ormantego. Odchodzący burmistrz sprawował swą funkcję przez 7 kadencji. W kwietniowych wyborach Ormantego poparło 2728 mieszkańców (44,53%), zaś Stelę – 3398 (55,47%).
Trzecim nowym burmistrzem w naszym regionie jest 38-letni Szymon Matyja. Będzie on rządził Zatorem, w którym w wyborach nie wystartował dotychczasowy włodarz Mariusz Makuch. Matyja w drugiej turze pokonał Tomasza Wieliczko uzyskując poparcie 56,36% wyborców.
Zmiana wójtów w Mucharzu, Lanckoronie i Spytkowicach
Nowy włodarzy mają także trzy gminy wiejskie. W Mucharzu już w pierwszej turze 54,97% głosów uzyskał Paweł Paździora z Jaszczurowej reprezentujący komitet „Przyjazna Gmina”. Dotychczasowa wójt Renata Galara uzyskała poparcie 23,39% wyborców.
W pierwszej turze rozstrzygnięcie nastąpiło także w Lanckoronie. Tutaj jednak było tylko dwóch kandydatów. Dotychczasowy wójt Tadeusz Łopata przegrał z Ryszardem Gonetem z Komitetu „Działamy Wspólnie” (61,47% głosów).
Zdecydowanie bardziej wyrównana walka o stanowisko wójta miała miejsce w Spytkowicach. W drugiej turze spotkali się tutaj Krzysztof Byrski, który po objęciu mandatu posła przez wójta Mariusza Krystiana (PiS) – decyzją premiera Mateusza Morawieckiego – pełnił obowiązki wójta Spytkowic od końca października 2023 roku do połowy stycznia 2024. Konkurentem Byrskiego był Marek Gajowy, który… pełnił obowiązki wójta Spytkowic od połowy stycznia 2024 roku (decyzją premiera Donalda Tuska). W bezpośrednich wyborach mieszkańcy gminy Spytkowice wybrali Krzysztofa Byrskiego, który wygrał ze swoim konkurentem stosunkiem głosów 2285:2179.
Czwórka w Sejmiku
Nasz region będzie miał tez czworo przedstawicieli w Sejmiku Województwa Małopolskiego. Z list PiS radnymi zostali dotychczasowa członek zarządu województwa Iwona Gibas z Brzeszcz (32 751 głosów) i Rafał Stuglik z Wieprza (28 647), zaś z list Koalicji Obywatelskiej: Sylwia Żak-Biesik z Oświęcimia (20 347 głosów) oraz Maciej Koźbiał z Wadowic (20 120 głosów).
Większość w 39-osobowym Sejmiku posiada Prawo i Sprawiedliwość. Ugrupowanie to ma 21 radnych, Koalicja Obywatelska – 12, zaś Trzecia Droga – 6. Podczas pierwszej sesji nie wybrano jednak Marszałka Województwa. Zgłoszony przez PiS Łukasz Kmita dostał jedynie 13 głosów.
Jarosław Zięba