List otwarty Prezydenta Oświęcimia

Szanowni Oświęcimianie, Mieszkańcy naszego miasta!

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami, które mają na celu w znacznym stopniu zdyskredytować mnie jako prezydenta miasta, postanowiłem napisać do Państwa list.

Kampania oszczerstw jest prowadzona przez osoby ściśle powiązane z partią Prawo i Sprawiedliwość. Choć każdy ma prawo do oceny ludzi pełniących funkcje publiczne, to w tym przypadku bulwersujący jest fakt wykorzystania propagandowej machiny partyjnej PiS. Posługuje się ona telewizją publiczną, czy kolportuje Kuriera Oświęcimskiego, finansowanego z pieniędzy spółek skarbu państwa.
Działania te są bezwzględną personalną akcją dyskredytowania Prezydenta Miasta i nie mają nic wspólnego z kreowaniem pomysłów na rozwój naszego miasta, czy dyskusją nad przyszłością Oświęcimia. Już kilka lat temu Beata Szydło stwierdziła, że „Oświęcim się zwija”. Jak widać, działacze tego ugrupowania na siłę chcą udowodnić tę fałszywą tezę, choć nie ma ona pokrycia w rzeczywistości. Starają się budować czarny obraz naszego miasta.

W ostatnich latach Oświęcim dynamicznie się rozwija. To sukces lokalnych władz samorządowych, ale to przede wszystkim sukces nas wszystkich: mieszkańców Oświęcimia, instytucji i firm działających na jego terenie. Każdy dokłada swoją symboliczną cegiełkę do rozwoju naszego miasta. Nie można tego powiedzieć o radnych i działaczach Prawa i Sprawiedliwości, którzy nieustannie negują działania władz miasta. Nie popierają budżetu miasta, projektów i inicjatyw rozwojowych. By wspomnieć choćby prace nad Strategią Oświęcimia na lata 2021-2030, do której nie wnieśli żadnego pomysłu czy projektu.

Kłamstwa i manipulacje wobec moich działań stosuje także rzecznik i poseł PiS Rafał Bochenek. Przykładem może być kierowany przez niego zarzut wobec mnie i oświęcimian, że nie wspieramy finansowo budowanej obecnie obwodnicy. A przecież to my mieszkańcy i oświęcimskie firmy płacimy do budżetu państwa w podatkach setki milionów złotych.

Szanowni Państwo, nie dajmy sobie odebrać naszych osiągnięć. Żadna propaganda nie odbierze nam, tego co wspólnie dokonaliśmy. Jak razem zmieniamy nasz Oświęcim. Wiele osób, szczególnie tych, którzy po latach odwiedzają Oświęcim, docenia pozytywne przemiany. Czuję także Państwa wsparcie w trakcie wielu bezpośrednich spotkań.

Przed nami jeszcze dużo wyzwań, do których się przygotowujemy. Mamy wiele projektów, które chcemy zrealizować w najbliższych latach. Nie dajmy sobie wmówić, że Oświęcim się zwija. Nie zasługuje na to nasze miasto i my mieszkańcy. Bądźmy dumni z dokonań i z naszej wspólnej pracy. Bądźmy dumni z Oświęcimia!

Z wyrazami szacunku

Janusz Chwierut