Przekaż 1,5% podatku na organizację z regionu

Rozpoczyna się czas rozliczeń podatkowych za rok 2022. Przypomnijmy, że każdy podatnik ma możliwość przekazania części swojego podatku – od bieżącego roku jest to 1,5% – na rzecz organizacji pożytku publicznego. To nic nie kosztuje, podatek i tak musi być zapłacony. Służby skarbowe, zamiast do publicznej kasy, mogą go przekazać jednej z kilku tysięcy organizacji pozarządowych, które mają status organizacji pożytku publicznego.


1,5% nie jest darowizną ani ulgą. Podatnik decyduje, do kogo trafi część podatku dochodowego, który i tak zapłaci – państwu lub organizacji – decyduje więc o pieniądzach, które są już pieniędzmi publicznymi, a nie o swoich własnych.
1,5% można przekazać w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT – jego forma nie ma znaczenia: może to być rządowa usługa rozliczeniowa Twój e-PIT, dowolny program do rozliczeń PIT lub deklaracja podatkowa w postaci papierowego formularza.

Jak przekazać 1,5%

Wystarczy wypełnić PIT w jakimkolwiek programie rozliczeniowym lub przygotować zeznanie w postaci formularza papierowego z numerem KRS wybranej organizacji i wysłać je do urzędu skarbowego. Zeznanie przygotowane przez podatnika ma wyższy priorytet niż to automatycznie wygenerowane w usłudze Twój e-PIT.
Alternatywnym rozwiązaniem jest zalogowanie się do usługi Twój e-PIT i wprowadzenie zmian do automatycznie przygotowanego zeznania, a następnie zatwierdzenie jego nowej wersji.
Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, które są niezbędne by przekazać 1,5% rocznego podatku. W pola te wpisać należy numer KRS organizacji i przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1,5% (w programach jest ona wyliczana automatycznie). Bardzo istotne jest właściwe podanie danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS organizacji, spowoduje, że pieniądze nie będę przekazane na rzecz organizacji (korekta tych danych może okazać się niemożliwa). W deklaracji podatnik może również zaznaczyć, czy chce przekazać swoje dane obdarowanej organizacji. Wówczas zaznacza pole, poprzez które upoważnia organy skarbowe do przekazania informacji o darczyńcy (czyli własne dane osobowe) oddającym 1,5%.
Swoje 1,5% na rzecz organizacji pożytku publicznego mogą przekazać także emeryci i renciści. Choć oni nie musza składać rozliczenia, mogą do Urzędu Skarbowego, drogą elektroniczną bądź tradycyjną, przekazać formularz PIT-OP, w którym wskażą wybraną do dofinansowania organizację.

Cel szczegółowy

Podatnik w deklaracji może wskazać również konkretny cel, na który przekazuje się 1,5% podatku, tak zwany cel szczegółowy. Celem takim może być ratowanie życia konkretnej osoby, realizowane poprzez daną organizację (np. na rzecz leczenia Jana Nowaka) wsparcie konkretnej placówki (np. domu dziecka) czy wsparcie danego pionu działalności statutowej (np. na działalność związaną z dożywianiem dzieci w szkołach).
Podanie celu szczegółowego powoduje, że wraz z kwotą organizacja otrzyma informację na jaki cel powinna przeznaczyć uzyskane od podatnika pieniądze.
Dla organizacji będzie to jednak tylko wskazówka, nie jest to informacja zobowiązująca. Organizacja nie musi rozliczyć się z przekazania darowizny na cel konkretnej osoby. Wystarczy, że realizuje cele statutowe. Zwykle jednak organizacje realizują wskazania podatników.

Która organizacja może dostać 1,5%?

Co ważne, nie każda organizacja może otrzymać 1,5% podatku. Spośród ponad 120 tysięcy stowarzyszeń i fundacji działających w naszym kraju tylko ok. 8 tysięcy ma status organizacji pożytku publicznego i może otrzymać 1,5% podatku. W naszym regionie takich organizacji jest około 80, a ich pełną listę publikujemy w ramce poniżej. Przy każdej z organizacji podaliśmy numer KRS, który należy wpisać w deklaracji PIT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *