„Goście”, czyli Ukraińcy w Wadowicach

W rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie w Wadowickim Centrum Kultury zaprezentowano film „Goście” zrealizowany na zlecenie Urzędu Gminy w Wadowicach. Jest to wzruszający dokument o wojnie zawierający relacje obywateli Ukrainy, którzy uciekając przed agresją Rosji dotarli do Wadowic.


Film opowiada historie ludzi, którzy nie byli obojętni i nieśli bardzo potrzebną Ukraińcom pomoc zaraz po wybuchu wojny. Oglądając dokument możemy lepiej zobaczyć i zrozumieć mentalność ludzi dotkniętych wojną. To w szczególności historie osób, które próbowały wydostać się z atakowanego kraju, jak i historie ich sąsiadów – Polaków, którzy pomagali w akcie dobroci. Film pt. „Goście” podkreśla siłę jednostek, które zostały zjednoczone w nadzwyczajnej sytuacji aby nieść pomoc w tamtym momencie.
Tytuł filmu nie jest przypadkowy. Goście – to słowo klucz, które przewijało się w polskich domach od początku wybuchu wojny. Nie uchodźcy, nie obcy – a właśnie goście.
Polskie rodziny przyjmowały Ukraińców do własnych domów, oddając własne pokoje, własne łóżka i starając się zapewnić nie tylko bezpieczeństwo, ale również wszelkie niezbędne do życia produkty, sprzęty i potrzebną opiekę.
W przeprowadzonych wywiadach widzowie poznają osobiste historie osób, które wojna zastała w wielkim zaskoczeniu.

O czym myśli człowiek w obliczu tak potężnego zagrożenia? Jak spakować najcenniejsze rzeczy do małej torby podróżnej i zostawić całą resztę życia za sobą? Jak rozdzielić się z częścią rodziny ratując dzieci? Jak opanować strach? Gdzie szukać pomocy? Nasycony emocjami obraz okazał się prawdziwym wyciskaczem łez. Po seansie widzowie jeszcze długo rozmawiali przy kawie i ciastku o swoich odczuciach, wracali pamięcią do czasu wybuchu wojny i wymieniali się dalszymi kolejami swojego losu.
Większość osób nie kryła wzruszenia i szczerze dziękowała realizatorom przedsięwzięcia za pokazanie szerszej publiczności ich trudnej życiowej drogi.

Część bohaterów filmu zdążyła już szczęśliwie powrócić do rodzinnej Ukrainy i nadal pozostaje w kontakcie z rodzinami, które ich przyjęły w Polsce. Niestety bardzo liczne nadal jest grono osób, które nie mają takiej możliwości, ponieważ w ich rodzinnych miejscowościach nadal prowadzone są działania wojenne.

Film obejrzeć można w internecie, na kanale YouTube Gminy Wadowice. Wkrótce dokument ma także wyemitować TVP Kraków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *