Bachowice: Pamiętają o lokalnych bohaterach

Połączyła ich miłość do Ojczyzny – zarówno tej lokalnej, jak i Polski, za którą walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej, a później w II wojnie światowej. Antoni Kozioł, Jan Folga i Józef Kowalski to bohaterowie wystawy „Ludzie Wolności Gminy Spytkowice – armia gen. Andersa” otwartej w styczniu w Muzeum Regionalnym w Bachowicach.


Gmina Spytkowice od kilku lat podejmuje szereg działań dążących do upamiętnienia zasłużonych Mieszkańców gminy, którzy walczyli i ponosili śmierć w obronie Ojczyzny. 14 stycznia br. w Muzeum Regionalnym w Bachowicach z inicjatywy Wójta Gminy Spytkowice oraz dr hab. Konrada Meusa, pracownika Katedry Historii XIX wieku Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zainaugurowano wystawę, pn. „Ludzie Wolności Gminy Spytkowice – armia gen. Andersa”. Jej zasadniczym celem było przybliżenie lokalnej społeczności, postaci i losów trzech mieszkańców Ryczowa i Bachowic: Antoniego Kozioła, Jana Folgi oraz Józefa Kowalskiego. Licznie zgromadzeni Mieszkańcy oraz zaproszeni goście mogli wysłuchać pasjonującego wykładu na temat historii naszych Bohaterów w kontekście dziejów Polski i działań zbrojnych armii gen. Andersa.

– Niezmiernie cieszymy się, że udało nam się zorganizować tę wystawę, która w intrygujący sposób ukazuje nieznane oraz zapomniane fakty z historii regionu, a także rozpowszechnia edukację historyczną wśród najmłodszych Mieszkańców gminy. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich chętnych na dni otwarte, które odbywać się będą do końca maja br. – komentuje wydarzenie Wójt Gminy Spytkowice, Pan Mariusz Krystian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *