Eryk Goczał najmłodszym zwycięzcą w historii Rajdu Dakar

Eryk Goczał z Energylandia Rally Team wygrał Rajd Dakar 2023 w Kategorii SSV. Rajd ten jest uznawany za najtrudniejszy rajd terenowy świata. Niesamowita walka do samego końca i niesamowita historia. Eryk Goczał był najmłodszym kierowcą, który wystartował w Rajdzie Dakar w historii tego rajdu, następnie jako najmłodszy wygrał etap, by na samym końcu zapisać się na kartach historii jako najmłodszy zwycięzca.


– Niewiarygodne, wygrywamy Rajd Dakar w naszym debiucie! Chciałem w tym moim pierwszym starcie po prostu być na mecie, a my wygrywamy! To był koszmarnie trudny rajd. Dwa dni temu podjęliśmy niezwykle trudną decyzję strategiczną – jestem niezmiernie wdzięczny mojej rodzinie, mojemu tacie i wujkowi za to, jak nam pomogli. Postawili nas na pierwszym miejscu i zrobili wszystko, abyśmy wygrali. I to się opłaciło. Trudno znaleźć mi w tym momencie słowa. Wygraliśmy Dakar! – mówił na mecie osiemnastoletni Eryk Goczał.
Swój debiut w legendarnym rajdzie Eryk Goczał rozpoczął od mocnego uderzenia – już drugiego dnia został najmłodszym etapowym zwycięzcą w historii tej imprezy, bijąc rekord Setha Quintero. Nie spoczął jednak na laurach i na mecie został najmłodszym zwycięzcą całego Rajdu Dakar. To olbrzymi sukces, tym bardziej, że załoga Eryk Goczał – Oriol Mena zwycięstwo wyszarpała na ostatnim etapie, na którym odrobiła 3,5 minuty straty do prowadzących w klasie SSV T4 rywali.
Ojciec Eryka, Marek Goczał i z pilotem Maciejem Martonem ukończyli rajd na 3. stopniu podium, zaś wujek Michał Goczał z pilotem Szymonem Gospodarczykiem zameldowali się na mecie po przejechaniu ponad 8500 kilometrów na 7. miejscu!
To wszystko w stawce 45 załóg, które wystartowały w klasie SSV!
Warto przypomnieć, że na mecie zeszłorocznego Rajdu, w którym zajął czwarte miejsce, Marek Goczał powiedział: – Przestaniemy się ścigać dopiero wtedy, kiedy trzech Goczałów zajmie całe podium rajdu
Rodzina Goczałów to właściciele zatorskiego Parku Rozrywki Energylandia.