„Złote Sakiewki” wróciły po przerwie

Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa i związanymi z nią obostrzeniami, mogła się znów odbyć w Chełmku uroczysta gala „Złote Sakiewki”. Tegoroczna gala podsumowująca lata 2021 – 2022 zorganizowana została 20 stycznia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku.


Rozpoczęła się ona wręczeniem przez Burmistrza Chełmka Andrzeja Saternusa oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Chełmku Pana Marka Palki statuetek Lidera. Wyróżnienie to jest przyznawane od 2005 roku, osobom, które bezinteresownie działają na rzecz lokalnej społeczności, a swoją pracą oraz zaangażowaniem szczególnie zasłużyły się w różnych dziedzinach życia gminy Chełmek. W 2023 roku nagrodę z rąk Burmistrza Chełmka odebrało aż 31 laureatów: Adam Lipa, Marcin Kuczmiński, Helena Sowa, Józefa Garncarz, Genowefa Dynak, Józef Sadko, Mateusz Szweda, Łukasz Syska, Wiesława Waliczek, Leszek Skuczyński, Mirosław Saternus, Jadwiga Radwańska (za rok 2021), Agnieszka Radwańska, Maria Ryska, Klub Sportowy Chełmek Drużyna Piłkarska – rocznik 2014, Grzegorz Rychłowski, Wanda Kaszuba, Zbigniew Trębacz, Danuta Nowak, Genowefa Podskalna, Anna Ciepiela – Babińska, Monika i Jacek Paris, Marek Idzik, Ireneusz Musiał, Małgorzata Wabik, Karolina Stachura, Rafał Stachura, Krystian Kania, Urszula Bialik, Agnieszka Wrona i Michał Stachera (za rok 2022).

Kolejnym wyróżnieniem wręczanym przez Burmistrza Chełmka była nagroda „Zwyczajny – Niezwyczajny 2022”. W tym roku jest ona wyrazem szczególnego i szczerego uznania oraz podziękowania za godną naśladowania postawę, aktywność oraz zaangażowanie w pomoc Ukraińcom. 17 osób, które otrzymały to wyróżnienie w sposób szczególny pospieszyły z organizacją pomocy dla naszych sąsiadów, których ojczyzna znalazła się w piekle działań wojennych. Pomoc ta związana była między innymi ze zbieraniem datków, darów, organizowaniem miejsca pobytu na miejscu w naszej gminie, ale także z transportem koniecznych do życia artykułów, wyposażenia i leków na Ukrainę. Osoby te wykazały się zaangażowaniem i determinacją w swoim działaniu. Pomimo ciężkiej pracy przyświecał im szczytny cel. Wykazały się one ogromną empatią oraz wrażliwością na krzywdę bezbronnych ludzi oraz potrafiły w tym trudnym czasie wspierać, pocieszać i dać nadzieję, że świat może być lepszy. Nagrodę otrzymali: Jarosław Kubas, Kamil Wałach, Daniel Wróbel, Paulina Olszewska, Krzysztof Klewiński, Iwona i Rafał Hermet, Rafał Stachura, Edyta Luks, Agnieszka Radwańska, Mariusz „LOLEK” Walczak, Waldemar Rudyk, Małgorzata Szymczak, Dorota Kruk, Celina Oszkandy, Aneta Kuras, Wojciech Piwowarczyk i jednostka OSP Bobrek.

„Otwarte Serca” to nagroda przyznawana osobom i podmiotom niosącym pomoc, działającym na rzecz potrzebujących Mieszkańców Gminy Chełmek oraz udzielającym im wsparcia materialnego i duchowego. Ta piękna statuetka to drobny wyraz wdzięczności za poświęcenie i oddanie dla innych. W tym roku za serce okazane dla mieszkańców gminy Chełmek nagrodę otrzymali Tomasz Mazgaj (Firma „TOMBUD”), Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Pracowników KWK „PIAST” w Bieruniu oraz Joanna Galistl i Andrzej Gołębiowski (Cukiernia „PTYŚ” s.j.).

„Złota Sakiewka” to nagroda, która symbolizuje szczodrość i ma na celu podziękowanie wszystkim osobom za to, że potrafią przekazywać innym dar swojego serca. W latach 2021 – 2022 łączna kwota przekazana dla organizacji pozarządowych i instytucji działających na obszarze gminy Chełmek wyniosła ponad 190 000 zł !.
W tym roku złota sakiewka była nietypowo przyznawana za 2 lata, z powodów od nas niezależnych, a mowa tutaj o pandemii COVID-19 oraz obostrzeniach, które na jakiś czas mocno wycofały nas z życia publicznego. Tym bardziej doceniamy i cieszymy się z przekazanego wsparcia finansowego, ponieważ udzielane ono było w bardzo trudnym dla podmiotów gospodarczym czasie. Dziękujemy za wsparcie wszystkim sponsorom, a dziewięciu podmiotom, które przekazały najwięcej środków wręczono statuetkę „Złotej Sakiewki”.

Ostatnią nagrodą wręczoną przez Burmistrza Chełmka był medal „Za zasługi dla rozwoju Gminy Chełmek”. Po raz pierwszy odznaczenie to zostało przyznane w 2004 roku. Poprzez nagrodę laureaci doceniani są za szczególny wkład w rozwój Naszej gminy w różnych dziedzinach życia gospodarczego, społecznego, sportowego, kulturalnego. W tym roku medal ten otrzymał Pan Andrzej Skrzypiński – Starosta Oświęcimski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *