Zamek w Spytkowicach

Duży, trójskrzydłowy zamek w Spytkowicach nie jest dostępny dla ruchu turystycznego, warto jednak tutaj przyjechać, wejść za bramę i obejść budowlę dookoła.

Aby tutaj trafić, należy kierować się na Urząd Gminy w Spytkowicach. Zamek zobaczymy kilkaset metrów dalej, tuż za mostem kolejowym.

Początki budowli sięgają XVI wieku, gdy powstał tu – w miejsce wcześniejszego drewnianego dworu obronnego – murowany zameczek w stylu gotycko-renesansowym. Rozbudowa rezydencji w stylu wczesnobarokowym miała miejsce w pierwszej połowie XVII wieku. Wtedy to  zamek uzyskał dzisiejszy trójskrzydłowy kształt. Niestety obiekt został zniszczony podczas II wojny światowej. Remont budowli trwał z wieloma przerwami od połowy XX wiek do końca lat 90. 
 
Warownia posiada trzy skrzydła otaczające arkadowy dziedziniec zakończony z czwartej strony niskim murem. W dwóch narożnikach od frontu stoją kwadratowe wieże. We wnętrzach zamku można zobaczyć elementy wszystkich epok w dziejach zamku. Zachowały się m.in. portale gotyckie, renesansowe i barokowe. Niestety nie można ich obejrzeć, gdyż obiekt nie jest dostępny dla ruchu turystycznego. Mieści się tutaj oddział krakowskiego Archiwum Państwowego. 


Lista Cudze chwalicie…
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama