Wystawa w Stryszowie

W dworze w Stryszowie do 15 grudnia oglądać można wystawę czasową Piękny wiek XIX. Prezentowane są na niej rekonstrukcje 12 ubiorów damskich sprzed dwustu lat.

XIX wiek w historii mody to okres nieustających zmian, głównie w ubiorach damskich. Gwałtowne przemiany odcisnęły piętno na niemal wszystkich dziedzinach życia społecznego. Europa intensywnie wstępowała w nowoczesność – środki transportu, przepływ informacji, nowe odkrycia naukowe i techniczne odmieniły oblicze świata, zmieniając także oblicze mody.
Twórcy wystawy Piękny wiek XIX prezentują rekonstrukcje dwunastu ubiorów pochodzących z okresu od początku tego stulecia poprzez kolejne dekady, dzięki czemu możliwe stało się płynne zademonstrowanie zmian, obejmujących zarówno formowanie sylwetki, jak i trendy w tkaninach czy wzorach. Poza sukniami dziennymi i balowymi pokazane zostaną także suknie związane z istotnymi momentami w życiu prywatnym i społecznym kobiety, takimi jak ślub czy żałoba – w tym również mająca symboliczne znaczenie w historii Polaków suknia żałobna z okresu powstania styczniowego. Zwiedzający zobaczą oryginalne suknie z przełomu XIX i XX wieku, a także inne akcesoria ze świata mody. Warto również zwrócić uwagę na żurnale modowe i inne wydawnictwa wypełnione rycinami modowymi.
Wystawa czynna będzie do 15 grudnia.
 


Lista Kultura
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama