W Wieprzu – o świniach

Pomysł zrodził się ponad 20 lat temu wśród pasjonatów zakochanych w swojej miejscowości – Wieprzu.

Uznali oni, że nazwa zobowiązuje, a świnia to zwierzę, które warto lepiej przedstawić mieszkańcom i przyjeżdżającym w to miejsce. Dziś w mieszczącym się w Gminnym Ośrodku Kultury w Wieprzu Muzeum Świni zgromadzonych jest ponad 3000 przedmiotów z motywem świni. Można się tutaj dowiedzieć wszystkiego o tych zwierzętach, które niesłusznie nie mają wśród ludzi najlepszej opinii.
 

Wzorem była żaba

Wszystko zaczęło się podczas jednego z wyjazdów działającego w Wieprzu Klubu Kulinarnego Podróżnika w Góry Stołowe. Będąc w Kudowie-Zdroju turyści z Wieprza odwiedzili muzeum żaby. Seweryn Gałysz zaproponował wtedy, aby w Wieprzu stworzyć podobne muzeum, którego bohaterem byłaby świnia.  Pomysł został podchwycony, pojawiły się pierwsze eksponaty.
 
 
Pomysłodawca muzeum, na co dzień dyrektor miejscowego Gminnego Ośrodka Kultury, jest do dziś kustoszem muzeum i z wielką pasją opowiada odwiedzającym je osobom ciekawostki o świni oraz - często nietuzinkowe - historie zgromadzonych eksponatów. To zresztą właśnie on wiele z nich przywiózł do Wieprza z różnych zakątków świata. 
 

Pomogli Amerykanie

Początkowo ekspozycja znajdowała się w Klubie Integracji Społecznej, jednak w 2015 roku trafiła w nowe miejsce, do budynku Gminnej Biblioteki Publicznej. Utworzenie nowej ekspozycji możliwe było dzięki pozyskaniu funduszy z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „Równe szanse”.    W ramach tego samego projektu młodzież z Wieprza wykonała malowidła na przystankach autobusowych, które do dziś mogą podziwiać przejeżdżający przez Wieprz.
 
Zanim nowa kolekcja została przygotowana, młodzież obejrzała jedyne, poza wieprzańskim, muzeum świni w Europie – Schweine Muzeum w niemieckim Stuttgarcie. Po powrocie w zaaranżowanej sali biblioteki w Wieprzu pojawiły się nie tylko zgromadzone eksponaty, ale także wiele ciekawych informacji o świniach. 
 

Nie taka głupia

W muzeum można dowiedzieć się wszystkiego o bohaterze ekspozycji: gdzie żyje, czym się żywi oraz jakie ma zwyczaje. – Świnia wcale nie jest taka głupia, brudna i żałosna. Należałoby się więc zastanowić, czy zawsze należy ją traktować jak kawał kiełbasy albo schabowego - mówi Seweryn Gałysz oprowadzając po muzeum.
Można poznać tutaj świnie będące bohaterami filmów, książek czy gier. Przeczytać też można przysłowia, których świnia jest bohaterem oraz cytaty poświęcone tym zwierzętom. 
 

3 000 eksponatów

Najwięcej jest jednak oczywiście przedstawiających świnie przedmiotów. Są pluszaki, obrazy, ozdoby choinkowe, zegary, instrumenty muzyczne, korkociąg, świnie trojańskie czy… mydełka francuskie. Wszystko w kształcie świń. Jest też mini odkurzacz, także w kształcie świni, którym można posprzątać, gdy się… naświniło.
Jednym z najciekawszych eksponatów jest z pewnością banknot z Papui Nowej Gwinei o wartości 20 kin (ok. 20 zł), na którym widnieje… podobizna świni.
Są też oczywiście skarbonki. Dlaczego tak jest, że świnie źle się traktuje i źle się o nich mówi, jednak pieniądze wrzuca się do skarbek właśnie w kształcie świni? Okazuje się, że jest to tradycja brytyjska, w której naczynia na pieniądze nazywano pygg. Z czasem nazwa ta została uproszczona do  pig (ang. świnia), a naczynia zaczęły przybierać kształt świnek.
 
W muzeum zgromadzono przedmioty z całego świata: z Australii, Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych,  Salwadoru, Chin czy Korei, skąd przywiezione zostały wachlarze zdobione wizerunkiem świń. 
 

Zwiedzanie

Osoby, które chciałyby zwiedzić Muzeum Świni w Wieprzu powinny umówić się na wizytę kontaktując się z Gminnym Ośrodkiem Kultury w tej miejscowości telefonicznie (33 875 52 16) lub mailowo (biuro@gok.wieprz.pl).
 
Jarosław Zięba
 

Świńskie ciekawostki 

Dlaczego świnie są synonimem brudu? 
Wszystko przez to, że się… nie pocą. Jeżeli temperatura przekroczy 36,70 to świnia padnie trupem. Musi się więc schłodzić. Idealna byłaby woda (jak się okazuje świnie są niezłymi pływakami), jeśli jednak jej nie ma, świnia chłodzi się w błocie, a nawet w swoich odchodach. Dla niej to po prostu kwestia życia…
 
Dlaczego mówimy kapitalistyczne świnie?
To określenie sformułował Karol Marks, który uważał, że świnia je i zabiera więcej niż powinna. Jest więc symbolem pasożyta i wszystkiego, co złe - podobnie jak w stworzonej przez Marksa ideologii kapitaliści.
 
Świński węch
Świnie obdarzone są doskonałym węchem, porównywalnym z psim. Wykorzystywane są nie tylko do znajdowania trufli, ale i do wykrywania narkotyków.
 
Inteligentne zwierzaki
Według naukowców świnie są inteligentniejsze niż psy. Dysponują intelektem porównywalnym do trzyletniego dziecka.
 

Świńskie cytaty

Psy patrzą na nas z podziwem. Koty patrzą na nas z góry, a świnie traktują nas jak równych sobie.
Winston Churchill
 
Prezydentem może zostać tylko ten, kto zrozumie także świnie.
Harry Truman
 

 


Lista Prezentacje
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama