Ruiny pałacu w Głębowicach

Po szesnastowiecznym pałacu w Głębowicach pozostały do dziś tylko ruiny, jednak warto miejsce to odwiedzić podczas wycieczek po naszym regionie.

Pierwszy dwór został wzniesiony tutaj na początku XVI wieku przez rodzinę Gierałtowskich. Miał charakter obronny i posiadał fortyfikacje ziemne oraz fosę. Pozostałości tego dworu stanowią wschodnią część obecnego pałacu. Zachowały się także fragmenty fosy z tamtych czasów. 
W XVII wieku, z inicjatywy Jana Pisarzowskiego budowla przekształcona została w pałac i nabrała renesansowego wystroju. Kolejna rozbudowa rezydencji, tym razem w stylu barokowym, miała miejsce w 1773 roku, za czasów Adama Pisarzowskiego. W XIX wieku posiadłość nabyła rodzina Duninów, która rezydowała tu do drugiej wojny światowej. W czasie wojny obiekt stał się siedzibą szkoły rolniczej oraz letniska dla Hitlerjugendu. 
Po wojnie pałac został zagospodarowany przez PGR, a później przez Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osieku. W 1969 roku w pałacu doszło do pożaru, podczas którego spłonął dach i pierwsze piętro budynku. Od tego czasu pałac pozostaje w ruinie.
Nad wejściem do pałacu warto zwrócić uwagę na zachowany herb rodziny Duninów – ”Łabędź”. Wokół ruin rozciągają się resztki parku angielskiego.
 
Foto: Starostwo Powiatowe Oświęcim / A. Rudiak


Lista Cudze chwalicie…
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama