Sportowe inwestycje

Wśród projektów dofinansowanych w powiecie wadowickim w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych znalazło się kilka inwestycji w infrastrukturę sportową.

Wsparcie uzyskały: budowa hali sportowo-widowiskowej w Wadowicach (etap projektowy), wykonanie boiska ze sztuczną nawierzchnią w kompleksie Skawy Wadowice oraz przebudowa stadionu MKS Kalwarianka.
 
Największą z inwestycji jest Arena Wadowice – hala widowiskowo-sportowa, która w najbliższych latach ma powstać na wadowickich Błoniach, tuż obok projektowanej obwodnicy. W zamierzeniach władz papieskiego miasta hala stanie się znakiem rozpoznawczym Wadowic oraz nową wizytówką na mapie południowej części Polski. Na razie gmina Wadowice pozyskała 2 mln zł rządowego wsparcia na przygotowanie projektu inwestycji. Zgodnie z założeniami bryła obiektu nawiązywać ma architekturą do lokalnego górskiego krajobrazu i istniejącego otoczenia. Widownia hali będzie liczyć ok. 1000 miejsc z możliwością dołożenia kolejnych kilkuset. Arena dostosowana będzie nie tylko do organizacji imprez sportowych – z pełnowymiarowymi boiskami do gier zespołowych, ale również do spotkań biznesowych, koncertów i innych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Tym, co ma wyróżniać Arenę Wadowice w skali kraju, będzie jej ukierunkowanie na jedną z najmłodszych dyscyplin olimpijskich – BMX. – Arena będzie centrum olimpijskich przygotowań BMX z pierwszym w Polsce olimpijskim torem BMX. Na obiekcie tym trenować będą czołowi kolarze BMX w Polsce, m.in. z klubu Aquila Wadowice, w składzie którego mamy wielu medalistów mistrzostw Polski w tej dyscyplinie sportu. Tor wraz z widownią zewnętrzną wkomponowane będą w formę całego budynku. – informuje burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński. Poza główną halą w obiekcie będzie m.in. miejsce na salę treningową, część gastronomiczną i konferencyjną. W planach jest również budowa olimpijskiej ścianki wspinaczkowej, sali do sportów walki oraz utworzenie biur dla wadowickich stowarzyszeń. Hol Areny wraz z antresolą to miejsce przeznaczone do odpoczynku i spotkań towarzyskich przed rozpoczęciem danego meczu lub koncertu. W przestrzeni tej będzie również możliwość organizacji wystaw, konferencji, targów lub innych wydarzeń. Na drugiej kondygnacji budynku powstanie przeszklona strefa VIP i restauracja, do której będzie można wejść zarówno z budynku, jak i z zewnątrz. Przy hali ma także powstać parking Park&Ride. 
Na razie samorząd Wadowic otrzymał na realizację zadania 2 miliony rządowego wsparcia. Pieniądze te przeznaczone zostaną na wykonanie projektu wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń i zgłoszeń.
 
Kolejnym zadaniem, które sfinansowane zostanie w ramach środków pozyskanych z budżetu centralnego jest budowa na terenie  boiska treningowego Skawy Wadowice pierwszego w powiecie wadowickim pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej o wymiarach 105 x 68 metrów, zgodnych z wymogami FIFA. Brak tego typu infrastruktury w regionie  powoduje, że młodzież z lokalnych klubów sportowych zmuszona jest do trenowania na jedynych tego typu obiektach zlokalizowanych w sąsiednich powiatach. Boisko, jako jedyne w Małopolsce Zachodniej, wyposażone będzie w profesjonalny system nawierzchni IV generacji, tzw. „bezzasypowej”, pozwalający na użytkowanie o każdej porze roku i wykazujący większą odporność na zużycie. Przy obiekcie powstanie trybuna, planowana jest również budowa zaplecza szatniowo-sanitarnego, a całość będzie ogrodzona i kompleksowo oświetlona. Wartość inwestycji to 3,6 mln zł. 
 
Kolejne 2 miliony złotych przeznaczone zostaną na modernizację obiektów sportowych MKS Kalwarianka. W ramach zadania wokół boiska piłkarskiego powstanie bieżnia poliuretanowa długości 400 m z sześcioma torami. Z kolei wzdłuż trybun wybudowana zostanie bieżnia na 100 m i 110 m przez płotki. Całość zostanie także oświetlona. Zmodernizowana zostanie także skocznia w dal. 
 
Grafika:  wadowice.pl / arch. K. Maciąg-Pająk


Lista Sport
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama