Piesi giną po zmroku

Każdego roku piesi stanowią ponad 25 procent ofiar wypadków drogowych, w których najliczniejszą grupę są seniorzy powyżej 60 roku życia.

Do wypadków dochodzi najczęściej po zmroku, który w znaczny sposób ogranicza możliwość dostrzeżenia pieszego na drodze przez kierowcę. Sprawę pogarsza fakt, że wielu pieszych, lekceważąc własne bezpieczeństwo, zapomina o kamizelkach czy elementach odblaskowych, które w znacznym stopniu sprawiają, że jesteśmy widoczni dla kierowców. 
W 2019 roku na terenie powiatów oświęcimskiego i wadowickiego odnotowano kilkadziesiąt zdarzeń z udziałem pieszych, w tym 44 wypadki. Zginęło w nich 8 osób, a rannych  zostało 38. W tym roku doszło już do 32 wypadków z udziałem pieszych, zginęły 2 osoby, a 33 zostały ranne. Ostatni śmiertelny wypadek miał miejsce tydzień temu. 2 listopada w Brzeszczach na ulicy Turystycznej potrącona została 57-letnia mieszkanka Jawiszowic. Poszkodowana uderzyła głową w szybę samochodu i w wyniku poniesionych ran zmarła. 
 
W trosce o bezpieczeństwo na naszych drogach policjanci z lokalnej „drogówki” wystosowali list do pieszych z naszego regionu. Jako policjanci apelujemy do Was „zakładajcie elementy odblaskowe i bądźcie widoczni na drodze, nie lekceważcie Waszego zdrowia i życia” - piszą mundurowi dbający na co dzień o bezpieczeństwo na drogach. W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień staje się coraz krótszy, co wpływa na złą widoczność na drodze. Kierujący później niż zwykle zauważa pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież. Na nieoświetlonej jezdni, w ciemnych kurtkach jesteśmy słabo widoczni dla kierowców. W takich przypadkach ważnym atrybutem pieszego po zmroku są odblaski. Policjanci przypominają w liście, że pieszy ma obowiązek nosić je po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Autorzy listu zaznaczają, że zdrowy rozsądek powinien skłonić pieszego, aby używał odblasków nie tylko poza terenem zabudowanym, ale zawsze gdy porusza się drogą po zmierzchu. To właśnie zmrok jest największym wrogiem pieszego – z policyjnych statystyk wynika, że pomiędzy godziną 16 a 19 dochodzi do 1/3 wszystkich wypadków z udziałem pieszych. Rano, chociaż dzieci zmierzają do szkół a dorośli do zakładów pracy, liczba wypadków jest marginalna – wynika to z naszego klimatu i tego, że stosunkowo wcześnie robi się jasno. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby piesi zaopatrzeni byli w odblaski. – Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego. Statystyki wyraźnie pokazują, że piesze ofiary większości wypadków w 2020 roku, nie posiadały założonych elementów odblaskowych – mówi komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci podkreślają, że kierowca jadący samochodem dostrzega osobę bez odblasku z odległości 30 metrów. W przypadku, gdy samochód porusza się z prędkością 80 kilometrów na godzinę to zaledwie 1,2 sekundy przed minięciem tej osoby. Gdy pieszy ma założony odblask, odległość z której będzie widoczny zwiększa się do 150 metrów. Ten sam kierowca widzi wtedy pieszego aż 7 sekund przed dotarciem do niego.
W swoim liście policjanci apelują także o szczególną ostrożność w chwili, gdy piesi przekraczają jezdnię. Nie sugerujcie się pośpiechem tylko zawsze uważnie spójrzcie czy możecie bezpiecznie przekroczyć jezdnię.  Pamiętajcie, że przepisy ruchu drogowego są po to, aby zapewnić Wam bezpieczeństwo – piszą w liście, który kończy się apelem: Wszyscy mamy jeden cel -  poprawę bezpieczeństwa na drodze, tak abyście zawsze bezpiecznie wracali do domu, do swoich bliskich.
 
Poza edukacją wszystkich uczestników ruchu, zarówno kierujących pojazdami, jak i samych pieszych, ważna jest też poprawa stanu dróg. Doświadczenia innych krajów jasno wskazują, że budowa chodników, spowalniaczy, oświetlenia czy testowanie nowych rozwiązań, jak np. pasów 3D wpływają na zmniejszenie ilości wypadków. W Polsce, także w naszym regionie,  od kilku lat znacząco przybyło chodników i dobrze oświetlonych przejść dla pieszych, jednak wiele jest jeszcze do zrobienia. – Zapewnienie bezpieczeństwa jest nie tylko w gestii Policji. Stan bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów jest uzależniony od szeregu czynników i działań wielu podmiotów, a także: infrastruktury drogowej, świadomości i przygotowania uczestników ruchu drogowego, obowiązujących przepisów i stopnia ich przestrzegania czy rozwiązań technologicznych w zakresie konstruowania pojazdów – podkreśla komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. 
 
wad
 
Foto: Policja Oświęcim


Lista Ważne tematy
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama