Mistrzostwa na Rynku

To było świetne widowisko i niezwykłe emocje - powtarzali kibice, którzy między 9 a 11 sierpnia wybrali się na wadowicki Rynek, aby zobaczyć zmagania młodych za

To było świetne widowisko i niezwykłe emocje - powtarzali kibice, którzy między 9 a 11 sierpnia wybrali się na wadowicki Rynek, aby zobaczyć zmagania młodych zawodników uczestniczących w Mistrzostwach Świata w Trialu do lat 16.
Trial rowerowy to chyba najbardziej widowiskowa ze wszystkich konkurencji kolarskich. Najważniejsza jest tutaj pełna kontrola nad rowerem oraz równowaga. Zawodnicy mają za zadanie przejechać specjalnie przygotowane odcinki złożone z przeszkód. W przypadku podparcia się nogą bądź przekroczenia limitu czasowego naliczane są punkty karne. W naszym regionie dyscyplina popularyzowana jest przez Klub Sportowy Aquila Wadowice. To właśnie ten klub, wraz z wadowickim samorządem, był organizatorem  sierpniowych młodzieżowych mistrzostw świata. – Na trzy dni Wadowice stały się światową stolicą trialowców. Nasz rynek dawno już nie był tak wesoły i tak kolorowy – mówił podczas imprezy burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński. Na mistrzostwa przyjechało 158 zawodników z 16 krajów. Największą grupę stanowili Hiszpanie – 32 kolarzy, a najmniejszą Andora – jeden uczestnik. Reprezentowane były też:  Japonia, Czechy, Wielka Brytania, Belgia, Francja, Słowacja, Niemcy, Szwajcaria, Finlandia, Włochy, Łotwa, Szwecja oraz Polska. W reprezentacji naszego kraju wystąpiło 8 zawodników. 
Młodzi zawodnicy podzieleni byli na 6 kategorii (2 wśród dziewcząt i 4 wśród chłopców). Na najwyższym stopniu podium stawali jednak tylko reprezentanci dwóch krajów – Hiszpanii (zwycięstwo w czterech kategoriach indywidualnych)  oraz Japonii (2 zwycięstwa). Właśnie z tego ostatniego kraju pochodzi zwycięzca najbardziej prestiżowej kategorii mistrzostw - Cadets (chłopcy  do lat 16). W rywalizacji drużynowej zwyciężyli Hiszpanie wyprzedzając Japonię i Czechy. 
Złoty medal otrzymali także Polacy. Nie był on jednak efektem rywalizacji, a… perfekcyjnej organizacji mistrzostw. – Szefowie UCI (Światowa Federacja Kolarska - przyp. red.) po każdej imprezie przyznają medale za poziom organizacyjny, rzadko złoty. My otrzymaliśmy ten najcenniejszy, co jest dla nas wielkim powodem do dumy. To wspólny medal Kramarczyk Team oraz Gminy Wadowice, której bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji – powiedział po zakończeniu zawodów prezes Aquila Wadowice Andrzej Kramarczyk.
Mistrzostwa odbyły się pod honorowym patronatem Marszałka Małopolski – Witolda Kozłowskiego, burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego oraz  starosty wadowickiego Eugeniusza Kurdasa.
 
Jarosław Zięba


Lista Sport
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama