Nakręcą „Polską Jerozolimę”

Mirosław Krzyszkowski rozpoczął prace nad filmem o powstaniu i współczesności klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Partnerem filmu, który zatytułowany będzie tytuł „Polska Jerozolima”, została gmina Kalwaria Zebrzydowska. 
Dokument powstanie w 20-tą rocznicę wpisania kompleksów architektonicznych Kalwarii Zebrzydowskiej na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO oraz w 400-setną rocznicę śmierci jej fundatora i założyciela – Mikołaja Zebrzydowskiego, znamienitej postaci w historii i w polityce Polski i XVII-wiecznej Europy.
Reżyser filmu - Mirosław Krzyszkowski – to autor wielu filmów dokumentalnych i historycznych. Jego najbardziej znaną produkcją, której był reżyserem jest film „Pilecki”. Reżyser spotkał się ostatnio z burmistrzem Kalwarii Zebrzydowskiej, który zadeklarował, że gmina Kalwaria Zebrzydowska będzie jednym z partnerów produkcji. Film „Polska Jerozolima” jest w trakcie przygotowania, będzie miał zasięg międzynarodowy, a realizowany będzie przez Fundację Wiara i Prawda.
Film będzie opowiadał historię powstania Kalwarii Zebrzydowskiej, jej fundatorów oraz prezentował współczesny fenomen pielgrzymkowy i duchowy tego miejsca, zarówno w warstwie historycznej, jak i współczesnej. Film docelowo ma mieć angielską, włoską i hiszpańską wersję językową. Produkcji będą towarzyszyć liczne pokazy kinowe i festiwalowe, emisje telewizyjne oraz udostępnienie filmu na platformach internetowych. Według Dystrybutora - Rafael Media, film dotrze do szerokiej publiczności w Polsce i na świecie.
„Polska Jerozolima” będzie promowała polską kulturę, historię i zabytki - obiekty z listy UNESCO oraz udział Polaków w światowej kulturze i historii rozwoju chrześcijańskiej duchowości.
Dzięki tej produkcji przypomniana zostanie także postać Mikołaja Zebrzydowskiego, fundatora Kalwarii Zebrzydowskiej. W 2020 roku minie 400 lat od jego śmierci. Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej już rozpoczął przygotowania do tej rocznicy, a główny cel jaki sobie postawili urzędnicy to przypomnienie niezwykłej postaci, jaką był Mikołaj Zebrzydowski. 
wad


Lista Kultura
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama