Arkadowy pałac w Ryczowie

Wybudowany w latach 1862-1864 pałac w Ryczowie znajduje się nieopodal uczęszczanej drogi krajowej nr 44 Zator-Skawina.

Z samej trasy go jednak nie zobaczymy, gdyż budowla schowana jest w pięknym, angielskim parku. 
Wywodzący się z epoki romantyzmu pałac łączy elementy architektury okresów o wiele wcześniejszych: romańskiego oraz renesansowego. Głównym motywem dekoracji architektonicznej pałacu są półkoliście zwieńczone arkady. Zdobią one zarówno okna jak i biegnący wokół całego budynku, pod okapem dachu, gzyms. Budynek jest jednopiętrowy, a na szczególną uwagę zasługują kolumnowy taras i ciekawa wieża zachodnia.
Ostatnim prywatnym właścicielem pałacu (w latach 1936-45) był generał Zygmunt Piasecki, bohater Legionów, wojny bolszewickiej 1920 roku i dowódca Krakowskiej Brygady Kawalerii. Kilku lat temu w dolnych salach pałacu otwarto Izbę Pamięci Generała Zygmunta Piaseckiego, przygotowaną przez Fundację Pałac w Ryczowie. Salę, w której znajduje się Izba zdobi nowa polichromia, na której zamieszczono elementy patriotyczne.
Pałac otoczony jest pięknym, ponad trzyhektarowym parkiem w stylu angielskim, który wpisano do rejestru zabytków jeszcze przed II wojną światową, w roku 1936. Zobaczyć tu można, rosnące między dębami i lipami, ponad stuletnie okazy drzew egzotycznych. Z kolei w maju warto obejrzeć wielokolorowe krzewy azalii pontyjskiej.
JZ


Lista Cudze chwalicie…
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama