Niewykorzystana szansa Unii

Po środowej, sensacyjnej wygranej z GKS-em w Katowicach, Unia stanęła w sobotę przed szansą awansu do strefy medalowej Polskiej Ligi Hokeja.

Przed rozpoczęciem rozgrywek play-off tylko najwięksi optymiści spodziewali się wyrównanej walki pomiędzy Unią a GKS-em Tauron Katowice. Rywale Biało-Niebieskich wygrali rundę zasadniczą Polskiej Hokej Ligi, zaś oświęcimianie zajęli w niej ósme miejsce. W czterech rozegranych pomiędzy tymi drużynami spotkaniach rundy zasadnicze zawsze górę byli katowiczanie, którzy zaaplikowali Unii 17 goli tracąc ledwie 5.

Zobacz galerię zdjęć z meczu

Mecze play-off rządzą się jednak swoimi prawami i rywalizacja Unii z GKS-em była od początku wyrównana. Po czterech spotkaniach oba zespoły miały na swoim koncie po dwa zwycięstwa. W piątym, środowym meczu w Katowicach, Unia zagrała wyśmienicie i wygrała 3:0, obejmując prowadzenie w serii 3:2. Do awansu do strefy medalowej oświęcimianom brakowało już tylko jednej wygranej, zaś kolejny mecz rozgrywany był w sobotę w Oświęcimiu.
Przy wypełnionych trybunach i ogłuszającym dopingu, Biało-Niebiescy świetnie rozpoczęli rywalizację. Już w 6. minucie gola dla Unii strzelił  Martin Przygodzki wykorzystując grę w przewadze. W pierwszej tercji więcej bramek już nie widzieliśmy.
Losy meczu przechyliły się na korzyść katowiczan w drugiej odsłonie. GKS szybko wyrównał, a potem dołożył jeszcze dwie bramki i objął prowadzenie 3:1. W trzeciej tercji oświęcimianie, chcąc odrobić straty, znowu zaatakowali bardziej zdecydowanie. Niestety zamiast kontaktowego gola padła czwarta bramka dla GKS-u. Ambitnie grająca Unia zdołała jeszcze, za sprawą Aleksieja Trandina, zmniejszyć rozmiary porażki na 2:4, jednak na więcej oświęcimian nie było już stać.

Decydujący o losach awansu do najlepszej czwórki mecz rozegrany zostanie we wtorek w Katowicach.
Jarosław Zięba

Unia Oświęcim – Tauron KH GKS Katowice 2:4 (1:0, 0:3, 1:1)
1:0 –  Martin Przygodzki – Aleksiej Trandin, Sebastian Kowalówka (5:07, w przewadze)
1:1 – Maciej Urbanowicz – Niko Tuhkanen (20:32),
1:2 – Patryk Wronka - Jesse Jyrkkiö (25:32),
1:3 – Grzegorz Pasiut – Maciej Urbanowicz (38:09),
1:4 – Filip Starzyński – Maciej Urbanowicz, Mikołaj Łopuski (51:49),
2:4 – Aleksiej Trandin (54:01).

Kary: 6 min. - 8 min.
Widzów: ok. 3500.
Stan rywalizacji (do czterech zwycięstw): 3:3.

Unia: Fikrt – Vehmanen, Šaur; Tabaček (2), Kiilholma, Themár (2) – Bezuška, A. Kowalówka; Adamus (2), Trandin, Przygodzki – Paszek, Maciejewski; Gruszka, Wanat, Malicki – Daneček, S. Kowalówka.
GKS: Lindskoug – Jass (2), Čakajík; Urbanowicz (2), Starzyński, Łopuski – Jyrkkiö (2), Tuhkanen; Wronka, Pasiut, Fraszko – Wanacki; Laakkonen, Rohtla, Malasiński – Strzyżowski, Jaszyn, Krężołek (2).