Będzie nowa wystawa w KL Auschwitz

Muzeum Auschwitz podpisało umowę na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy i prac konserwatorskich dwóch bloków wystawienniczych w ramach Nowej Wystawy.

To początek zmian  w oświęcimskim Muzeum. Nowa Wystawa Główna zastąpi dotychczasową, która istnieje od 1955 r. Ekspozycja prezentowana będzie na parterach sześciu historycznych bloków byłego obozu Auschwitz I oznaczonych numerami od 4 do 9. Podzielona będzie na trzy części: pierwsza przedstawi obóz jako instytucję państwową nazistowskich Niemiec, część druga wystawy ukaże temat Zagłady Żydów, a trzecia część skupi się na losach więźniów obozu koncentracyjnego i pokazaniu zaplanowanej przez Niemców dehumanizacji ludzi.
Zawarta z wrocławską firmą  umowa dotyczy części ekspozycji przedstawiającej doświadczenie obozowe więźniów niemieckiego obozu Auschwitz. - Osią narracji będzie polityka dehumanizacji realizowana przez załogę SS, która z człowieka próbowała dzień po dniu zrobić jedynie numer, depcząc jego godność, zanim go jeszcze nie zniszczyła fizycznie. Ta część wystawy będzie w dużej mierze oparta na świadectwach Ocalałych, na przedmiotach obozowych oraz fotografiach osób osadzonych - powiedziała Ewa Matlak, kierownik projektu Nowej Wystawy Głównej.
Ekspozycja, która będzie prezentowana na parterach bloków 8 oraz 9, ukaże obóz z perspektywy więźnia, który podlega procesowi całkowitego uprzedmiotowienia, wykorzystania jako niewolniczej siły roboczej, doprowadzenia do całkowitego wycieńczenia i w przeważającej większości do śmierci.
 
To jednak nie jedyne planowane zmiany w Muzeum Auschwitz. Dyrekcja placówki chce, aby powstała także nowa wystawa poświęcona Polakom w KL Auschwitz. Ekspozycja, która powstanie w ciągu najbliższych trzech lat, zajmie dwa piętra historycznego bloku 15 w byłym obozie Auschwitz I. Zostanie ona sfinansowana, podobnie jak nowa wystawa  główna, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs na koncepcję plastyczną oraz architektoniczno-budowlaną wystawy został ogłoszony jeszcze latem 2020 roku, jednak ze względu na wykluczenie jedynego uczestnika konkursu, został on unieważniony.
Dotychczasowa wystawa stała prezentowana w bloku 15 byłego obozu Auschwitz I od 1985 roku, pt. „Walka i martyrologia narodu polskiego w latach 1939-1945”, jest obecnie jedną z najstarszych wystaw prezentowanych na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz. – Przyszła wystawa polska w bloku 15 będzie istotnym rozszerzeniem przygotowywanej aktualnie nowej wystawy głównej. W KL Auschwitz było uwięzionych ponad 140.000 polskich więźniów. W ramach Zagłady Niemcy skierowali do obozu ok. 300.000 polskich Żydów. Wielu Romów, których tu zamordowano także pochodziło z przedwojennych terenów Rzeczypospolitej – mówi dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.
Wystawa będzie prezentować losy Polaków w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau, traktując o początkach wojny i okupacji niemieckiej w Polsce, obrazując skalę prześladowań, planowość dokonywanych przez niemiecką policję aresztowań oraz towarzyszące im bezładne okrucieństwo. Przedstawiać będzie historię pierwszych więźniów obozu – Polaków – w tym polskich Żydów, pełniąc funkcje wprowadzenia do narracji edukatorów Miejsca Pamięci o genezie KL Auschwitz oraz stanowiąc prolog do historii Zagłady.
Ekspozycja zostanie dostosowana do zróżnicowanych oczekiwań odwiedzających Miejsce Pamięci. Wprowadzenie nowych wątków do wystawy wzbogaci narrację edukatorów, podnosząc wartość edukacyjną wystawy. Elementy wizualne – fotografie, plansze, opisy – będą zaprojektowane w sposób, który pozwoli nie tylko odwiedzającym indywidualnie, ale również grupom na nieograniczony dostęp do prezentowanych treści.
 
źródło: Muzeum Auschwitz
 
Foto: Tomasz Bienias, CC BY 3.0, Wikimedia Commons


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama