Znikają kolejne kopciuchy

W minionym roku 133 mieszkańców Oświęcimia wymieniło „kopciuchy” na nowe źródło ciepła.

Na dotacje do ekologicznych źródeł ciepła wydano z budżetu miasta w ubiegłym roku blisko 900 tys. zł. 
Największym zainteresowaniem cieszyły się piece gazowe, aż 103 mieszkańców zdecydowało się na taki sposób ogrzewania. Kotły węglowe niskoemisyjne zamontowało 15 osób. Do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej podłączyły się 4 domy.  Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się instalacje fotowoltaiczne wraz z pompami ciepła. Na takie rozwiązania zdecydowało się  2 mieszkańców. Pompa ciepła jest w jednym domu, podobnie jak kolektory słoneczne. Na fotowoltaikę zdecydowało się 3 mieszkańców. A kotły elektryczne są w 4 domach.
W Oświęcimiu z blisko 2700 domów jednorodzinnych  pozostało jeszcze do wymiany 685 pieców pozaklasowych i 234 klasy III i IV. Łącznie to  919 starych kotłów.  Miasto zachęca do korzystania z dotacji. Wnioski można składać do 31 lipca. Dopłaty z budżetu miasta wynoszą do 7 tys. zł w przypadku pieców gazowych, do sieci ciepłowniczej – 6 tys. zł. Do kotła olejowego, elektrycznego i kolektora słonecznego miasto dopłaca 5 tys. zł. Do 16 tys. zł można dostać na pompy ciepła wraz z fotowoltaiką, a na same pompy do 10 tys. zł. 
 
 
– Nasze konkretne działania przekładają się na mniejszą ilość „kopciuchów” w mieście. Na przestrzeni ostatnich lat udało się zlikwidować 542 stare kotły, a na dotację wydaliśmy łącznie blisko 3 mln zł. Dalej jednak pozostało 685 pieców „pozaklasowych”. Dlatego zachęcam mieszkańców, którzy myślą o wymianie źródła ogrzewania do skorzystania z dotacji, abyśmy wspólnie mogli zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy – podkreśla prezydent Janusz Chwierut. Przypomina też, że zgodnie z obowiązującymi przepisami wszelkie kotły, które nie spełniają norm emisyjnych określonych przynajmniej jako klasa 3, muszą zostać wymienione na ekologiczne do końca 2022 roku, a posiadające klasę 3 lub 4 – do końca 2026 r. 
 


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama