Apelują o przyłączenie

Czy Bielsko-Biała oraz powiaty bielski i żywiecki dołączą do województwa małopolskiego?

Ujawnione plany podziału województwa mazowieckiego oraz zapowiedzi przywrócenia podziału na 49 województw sprawiły, że bielskie Stowarzyszenie Beskidzki Dom zaapelowało o ponowne utworzenie województwa bielskiego lub przyłączenie Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego i żywieckiego do Małopolski. 
Działacze Stowarzyszenia przypomnieli, że region bielsko-żywiecki został ponad 20 lat temu włączony do województwa śląskiego bez zgody znacznej części mieszkańców, w tym wbrew uchwale Rady Miasta Bielska-Białej, która chciała aby miasto to ulokować w województwie małopolskim. Zdaniem Beskidzkiego Domu ostatnie dwie dekady nie były udane dla Bielska-Białej, a jednym z głównych tego powodów jest przynależność do województwa śląskiego.
Prezes Stowarzyszenia Andrzej Nycz uważa, że za przyłączeniem Bielska-Białej wraz z powiatami bielskim i żywieckim do województwa małopolskiego przemawiają zarówno argumenty społeczne jak i gospodarcze. – Większość mieszkańców w powiatach żywieckim oraz bielskim razem z miastem Bielsko-Biała, wyrasta bowiem z kultury lub jest też z nią związana, która należy do małopolskiego dziedzictwa. Za nim stoi historia, w tym oddziaływanie Kościoła katolickiego, bo diecezja krakowska jest obecna od tysiąca lat w małopolskiej połowie naszego województwa - mówi. 
Przytaczając z kolei argumenty gospodarcze Nycz mówi, że Kraków i województwo małopolskie ma większą dynamikę rozwoju od województwa śląskiego, a dochód na głowę mieszkańca w okresie kilku lat przerośnie dochody w województwie śląskim. – Już obecnie Bielsko-Biała w województwie małopolskim tworzyłoby drugą, po Krakowie, siłę gospodarczą województwa, z taką też siłą głosu i pozycją wojewódzką. Dodatkowo, w takim rozwiązaniu powiaty oświęcimski, wadowicki czy suski otrzymają silnego lidera, który będzie reprezentował interesy bielskiego obszarem metropolitalnego, do którego niewątpliwie należą. Razem będziemy stanowili większą siłę w województwie małopolskim, od tej którą te powiaty obecnie posiadają, a Bielsko-Biała nieporównywalnie większą pozycję od tej, którą posiada w województwie śląskim. To natomiast przekładać się będzie na dynamiczny rozwój Bielska-Białej i regionu – tłumaczy Nycz.


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama