Europosłowie wybrani

26 maja wybraliśmy w naszym regionie 6 deputowanych do Parlamentu Europejskiego.

Mandat jednego z nich jest jednak zawieszony do czasu wyjścia z Unii Wielkiej Brytanii. Jak głosowaliśmy w powiatach oświęcimskim i wadowickim?
Województwo małopolskie i świętokrzyskie – bo taki obszar obejmował okręg wyborczy, w skład którego wchodziły powiaty oświęcimski i wadowicki – reprezentowali będą Beata Szydło, Patryk Jaki, Ryszard Legutko (wszyscy Prawo i Sprawiedliwość), Róża Thun i Adam Jarubas (oboje Koalicja Europejska) . Szóstym deputowanym został wybrany Dominik Tarczyński z PiS, któremu przypadł dodatkowy mandat, przyznany Polsce w ramach rozdysponowania części mandatów obsadzanych dotąd przez Wielką Brytanią. Z uwagi na opóźnienie procedury brexitu objęcie tego mandatu zostało zawieszone do momentu wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej. 
W skali całego okręgu wyborczego PiS zdobył 56,33% głosów, zaś Koalicja Europejska – 29,03%.  Pozostałe komitety nie przekroczyły progu 5% głosów: na Wiosnę Roberta Biedronia zagłosowało 4,51% wyborców, na Konfederację Korwin Braun Liroy Narodowcy – 4,23%, zaś na Kukiz’15 – 3,86%. Pozostałe ugrupowania uzyskały poparcie poniżej 1%.
W naszym regionie PiS uzyskał poparcie ponad 50% - w powiecie wadowickim było to 58,98%, zaś w oświęcimskim 51,19%. Koalicja obywatelska uzyskało odpowiednio 25,53% i 33,71%
Także na szczeblu gmin wszędzie w naszym regionie zwyciężało PiS. Najmniejsza równica dzieliła dwa największe ugrupowania w Oświęcimiu, gdzie PiS wygrało… dwoma głosami (6 356:6 354). Procentowo oznaczało to wynik 42,02% dla PiS i 42,00% dla Koalicji Europejskiej. Z kolei największa równica dzieliła oba ugrupowania w Spytkowicach (67,96% dla PiS i 19,13% dla KE) oraz w Wieprzu (67,9% dla PiS i 18,85% dla KE).


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama