Pół roku nowych wójtów

Mija pół roku od wyborów samorządowych. Jak ten czas oceniają wójtowie, którzy po raz pierwszy zasiedli za sterami swoich gmin?

Zapytaliśmy o to włodarzy Mucharza, Stryszowa, Osieka, Przeciszowa i gminy Oświęcim.
Nowi wójtowie z naszego regionu przyznają, że po objęciu sterów swoich gmin nie byli zaskoczeni tym, co zastali. Nie ma się czemu jednak dziwić, gdyż większość z nich posiadała już doświadczenie w pracy samorządowej. Największy staż miał za sobą wójt Osieka, Marek Jasiński, który przez 16 lat (od 2003 roku) pełnił funkcję zastępcy wójta swojej gminy, kierując jednocześnie Wydziałem Gospodarki Przestrzennej, Komunalnej i Rozwoju Gminy. – Jedyną niespodzianką – i to niemiłą – była dla mnie wysoka podwyżka opłat za wywóz odpadów komunalnych – mówi wójt Jasiński.  Zaskoczony nie był też wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek. – Pracowałem wcześniej jako zastępca wójta (w latach 2015-2017 - przyp. red.), a przez ostatnie półtora roku byłem na każdej sesji Rady Gminy. Stan gminy, a szczególnie jej finansów, był mizerny, jednak wiedziałem, czego się spodziewać – mówi Smolarek. Zaskoczenia nie było także w Przeciszowie, gdzie stery gminy objął były przewodniczący Rady Gminy Tomasz Kosowski. Najmniejsze doświadczenie samorządowe spośród nowych wójtów naszego regionu mieli Renata Galara, wójt Mucharza i Szymon Duman - wójt Stryszowa. Jednak i oni nie byli zaskoczeni tym, co zastali w urzędzie. – Urząd Gminy pracował normalnie, więc nic mnie bardzo nie zaskoczyło, poza tym jak szybko mija dzień pracy – mówi nam jedyna kobieta w gronie nowych wójtów, Renata Galara z Mucharza. Zaskoczeniem dla Pani Wójt byli za to… mieszkańcy. – Zdziwiło mnie utożsamianie się społeczeństwa lokalnego niektórych wiosek wyłącznie z interesem danej wsi, a nie całej gminy. To  utrudnia podejmowanie decyzji, które w perspektywie czasu przyniosą wymierne korzyści dla wszystkich – mówi Renata Galara. Z kolei wójta sąsiedniego Stryszowa – Szymona Dumana zdziwiła liczba spraw, które nie zostały załatwione w poprzedniej kadencji. Przez pierwsze trzy miesiące wójt przyjmował po kilkudziesięciu mieszkańców. Stąd decyzja Dumana o tym, że będzie przyjmował strony codziennie, a nie tylko raz w tygodniu w wyznaczonych godzinach, jak było to wcześniej. – Otwarcie na mieszkańców to jeden z moich postulatów wyborczych i staram się go realizować od pierwszych dni urzędowania. To nie tylko przyjmowanie stron, ale także inne działania, jak szersze informowanie o wszelkich działaniach gminy, chociażby przez stronę na Facebooku – mówi wójt Duman.
Sprawne objęcie funkcji pozwoliło wójtom szybko przystąpić do rozwiązywania lokalnych problemów i trzeba przyznać, że – jak na pół roku – lista załatwionych spraw jest długa. 
W gminie Osiek wkrótce zakończona zostanie budowa sali gimnastycznej w Głębowicach oraz gruntowna przebudowa parkingu w centrum  Osieka. – Chcemy zakończyć prace jeszcze w maju, tak aby mogły się tutaj odbyć  Dni Osieka – mówi wójt Jasiński. Kolejną dużą inwestycją, która  jest w trakcie realizacji w Osieku jest kanalizacja ulicy Karolina, gdzie oddano do użytku 6500 m bieżących kanalizacji. 
Prace związane z kanalizacją gminy za swój sukces uznał także wójt Przeciszowa, Tomasz Kosowski. – Rada Gminy przyznała dodatkowe środki na IV etap kanalizacji, dzięki czemu będziemy mogli praktycznie od nowa wybudować 4,5 kilometra dróg w miejscu, gdzie kanalizacja została już wykonana – cieszy się Kosowski. 
Włodarz Przeciszowa do osiągnięć pierwszego półrocza pracy zaliczył też pozyskanie 150 tys. zł z Funduszu Dróg Rolniczych (to maksymalne dofinansowanie jakie można było uzyskać) oraz zbudowanie zespołu ludzkiego, z którym będzie w najbliższej przyszłości współpracował.
Zmiany w funkcjonowaniu Urzędu Gminy, Zakładzie Komunalnym i nawiązanie współpracy z wieloma środowiskami to sprawy, z których realizacji zadowolony jest wójt gminy Oświęcim, Mirosław Smolarek. Za największe osiągnięcie swojej półrocznej pracy Smolarek uznaje jednak zawarcie porozumienia z miastem Oświęcim w sprawie utworzenia aglomeracji. 
Z kolei w Mucharzu tamtejsza wójt cieszy się przede wszystkim z zorganizowania dotowanej przez gminę komunikacji lokalnej oraz wprowadzenia finansowania programu szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy dla dziewcząt z terenu gminy.
Pierwsze pół roku działania nowych wójtów napawa optymizmem. Należy życzyć mieszkańcom Mucharza, Stryszowa, Osieka, Przeciszowa i gminy Oświęcim, aby gospodarze ich gmin nie stracili zapału do pracy na rzecz swoich lokalnych społeczności.
 
Jarosław Zięba


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama