Nie dofinansują parku Pokoju

Zarząd Województwa Małopolskiego nie przyznał bowiem miastu dofinansowania na stworzenie parku Pokoju.

Miasto chce zamienić w park część pasa zieleni izolacyjnej dawnych zakładów chemicznych pomiędzy ulicami Słowackiego, Dąbrowskiego i Tysiąclecia. Ma już  gotowy projekt budowlany zagospodarowania tego terenu oraz niezbędne pozwolenia. Na jego urządzenie potrzeba ponad 8 mln zł. Miasto liczyło na środki unijne w wysokości 6,5 mln zł. Teraz będzie musiało je samo wygospodarować. 
– Pomimo przejścia wszystkich etapów konkursu i uzyskania wysokiej oceny przez ekspertów nowy Zarząd Województwa Małopolskiego, złożony z członków Prawa i Sprawiedliwości zdecydował o nie przyznaniu miastu wnioskowanych pieniędzy na ten projekt. Ta decyzja jest dla nas niezrozumiała i krzywdząca. Ma wyłącznie polityczne podłoże. Widać więc, że „dobra zmiana” dotarła do Oświęcimia. Zrealizowane zostały więc zapowiedzi  liderów partii Prawo i Sprawiedliwość, że nie będą finansowane te miasta, w których nie rządzą ich reprezentanci. Mam nadzieję, że mieszkańcy sami to ocenią – mówi prezydent Janusz Chwierut. 
Projekt strefy zabaw i rekreacji obejmuje wyburzenie świetlicy i urządzenie placu zabaw dla maluchów i starszych dzieci. Przebudowana będzie też znajdująca się nieopodal górka tzw. wieloryb. W części spacerowo-rekreacyjnej nowością będzie staw. Całość zostanie uzupełniona o nowe ścieżki spacerowe i rowerowe, ławki, stojaki na rowery, oświetlenie i zieleń parkową.
Nowe atrakcyjne miejsce wypoczynku uzupełni ofertę obiektów sportowych i hotelowych położonych w sąsiedztwie. 
– Pomysł  urządzenia w tym miejscu parku z prawdziwego zdarzenia zyskał aprobatę oświęcimian. Dlatego zwrócę się do Rady Miasta o przyjęcie uchwały, która zapewni finansowanie projektu  ze środków budżetu miasta. Inwestycja ma szansę ruszyć już jesienią, a zakończyć się w połowie 2021 roku.  Jest to bardzo atrakcyjny teren i warto go wykorzystać pod kątem spędzania wolnego czasu całych rodzin – podkreśla prezydent.
Jak dodaje  zagospodarowanie tej części osiedla Chemików łączy się też z kolejnymi inwestycjami drogowymi.  Projekt miasta spina się z przebudową ul. Tysiąclecia od skrzyżowania z ul. Słowackiego aż do ul. Chemików, która planowana jest w 2020 roku. –  Wierzę, że mimo destrukcji politycznej niektórych osób z Województwa Małopolskiego uda się nam zrealizować ten park, który zmieni wygląd tej części osiedla Chemików i będzie cieszył zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających nasze miasto – dodaje.


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama