Nowy samochód dla OSP Stanisław Dolny

1 września Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty przekazał druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Stanisławiu Dolnym kluczyki do samochodu pożarniczego.

W tym samym dniu jednostka świętowała Jubileusz 65-lecia założenia. 
Uroczyste przekazanie samochodu pożarniczego odbyło się przed Domem Strażaka. Rolę  gospodarza pełnił Naczelnik OSP Stanisław Dolny Mirosław Faber, - zarazem Rady Miejskiej. 
Proces pozyskania samochodu dla OSP w Stanisławiu Dolnym rozpoczął się w 2017 roku, gdy Gmina  Kalwaria Zebrzydowska, na prośbę Zarządu miejscowej OSP, zabezpieczyła i przekazała kwotę 100 tys. zł, w kolejnym roku przekazano 280 tys. zł. Własne środki, w kwocie 55 tys. zł,  zabezpieczyli też miejscowi druhowie. Dzięki takiemu montażowi finansowego możliwy był zakup samochodu strażackiego Renault Midlum 4x4. Zabudowę samochodu wykonała firma  Handlowo-Usługowa Profis z Tymbarku. 
Nowy nabytek spełnia wysokie standardy. Konstrukcja samochodu i zbiornik na wodę o pojemności 3 tys. litrów wykonane są w 100 % ze stali nierdzewnej, Pojazd wyposażony jest także w 300-litrowy zbiornik na środek pianotwórczy. W wyposażeniu znajdują się też: autopompa II stopnia, szybkie natarcie o długości 60 metrów, wyciągarka elektryczna o uciągu 9 ton, sygnalizacja świetlna oraz  maszt oświetleniowy w technologii LED sterowany radiowo.
– Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważną rolę pełnią Ochotnicze Straże Pożarne w naszej społeczności. Strażacy nie tylko aktywnie uczestniczą w życiu lokalnych społeczności, ale przede wszystkim zawsze można na nich liczyć, gdy zajdzie taka potrzeba.  Kupując lub dotując pozyskanie samochodów bojowych, chcemy zadbać o to, aby ich praca była chociaż trochę łatwiejsza i bezpieczniejsza. Życzę wszystkim druhom, aby pozyskany pojazd służył długo,  wiernie i szczęśliwie, aby zawsze przyczyniał się do podnoszenia efektywności działań. – mówił Burmistrz Augustyn Ormanty
Przy okazji Jubileuszu 65-lecia OSP Stanisław Dolny warto przypomnieć historię jej historię sięgającą początku lat pięćdziesiątych XX wieku. Jednostka oficjalnie zarejestrowana została w 1953 roku i ten rok uznano za początek jej działalności. Dziesięć lat później, w 1963 roku podjęto decyzję o budowie remizy. Obiekt oddano do użytku sześć lat później. W 1974 r. jednostce przekazano wóz bojowy Star, a w kolejnych latach jednostka otrzymała także samochód Lublin. W 1989 r. przystąpiono do rozbudowy  remizy. 25 sierpnia 2003 roku, podczas uroczystości  50-lecia działalności, poświęcony został sztandar OSP ufundowany przez społeczeństwo Stanisławia Dolnego. 
W 2017 roku strażacy ochotnicy ze Stanisławia wzbogacili się m.in. o defibrylator, odzież ochronną do działań bojowych oraz deskę ortopedyczną. Sprzęt ten został pozyskany w ramach projektu „Bezpieczna Małopolska 2017”.
Warto zaznaczyć, że strażacy z OSP Stanisław Dolny to jedni z najlepiej wyszkolonych druhów w naszym regionie. Seniorzy z tej jednostki od 1982 roku systematycznie startują w zawodach sportowo-pożarniczych zajmując czołowe miejsca. Równie wysokie lokaty zajmują członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, którzy nieprzerwanie od 1987 do 2003 zajmowali I miejsca w skali gminy. Równie dobre wyniki młodzi strażacy ze Stanisławia Dolnego osiągają w ostatnich latach. 


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama