Kęty odkupią udziały

Radni Gminy Kęty podjęli uchwałę w sprawie nabycia od Gminy Andrychów udziałów w Międzygminnym Zakładzie Komunikacyjnym Spółka z o.o. w Kętach.

Jak zapewnia II Zastępca Burmistrza Gminy Kęty, Marcin Śliwa,  nie ma powodów do niepokoju dla mieszkańców korzystających z miejskiej komunikacji. 
Powodem wykupu jest uruchomienie przez samorząd Andrychowa od początku bieżącego roku własnej komunikacji miejskiej, niezależnej od prowadzonego od 25 lat wspólnie z Kętami i Porąbką Międzygminnego Zakładu Komunikacyjnego. Po tym kroku udział Andrychowa w MZK wydawał się wątpliwy. Na wyjście Gminy Andrychów ze spółki zgody nie wyrażali jednak pozostali udziałowcy.  Sprawa trafiła nawet do sądu. Ostatecznie Kęty postanowiły jednak wykupić udziały sąsiedniej gminy. Decyzja taka podjęta została na czerwcowej sesji Rady Miasta.  Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 3 osoby się wstrzymały. Nikt nie był przeciw. Zgodnie z decyzją radnych, Gmina Kęty zakupi od Gminy Andrychów 343 udziały w Międzygminnym Zakładzie Komunikacyjnym Spółka z o.o. w Kętach, w nieoprocentowanych ratach, płatnych w terminie do 5 lat od daty zawarcia stosownej umowy. Koszt udziałów nie przekroczy 157 tys. zł, zaś wydatki na transakcję zostaną zabezpieczone w wieloletniej prognozie finansowej i wprowadzone do budżetów w kolejnych latach. Formalne przejęcie udziałów nastąpi 1 stycznia 2019 roku.
 
Dokonane zmiany budzą wiele pytań związanych z dalszym funkcjonowaniem MZK. Jak zapewnił na sesji II zastępca burmistrza Marcin Śliwa, wykupienie akcji pozwoli zrobić krok do przodu i patrzeć w przyszłość, działając w sposób spokojny, bez niepotrzebnych napięć. Uspokajając mieszkańców burmistrz obiecał, że nie odczują oni żadnych zawirowań związanych ze zmianami własnościowymi w Spółce. - Będziemy się starać, aby mieszkańcy nie odczuli żadnych ruchów, które będą się toczyły wewnątrz spółki – mówił. Burmistrz Śliwa podkreślił także, że Gmina Porąbka nie planuje wystąpienia ze Spółki. MZK chce również utrzymać w następnych latach transport publiczny między gminami Kęty i Andrychów.
 
red
foto: UG Kęty

 


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama